انعکاس

فرقی نمی کند گودال کوچکی باشی یا دریای بیکران! زلال که باشی آسمان در توست...

چهارشنبه 9 مهر 1393

انقلابِ فرهنگی، فرهنگِ انقلابی...

نویسنده: احمد طحانی   

...............................................................................

..................................................................................

این یادداشت در خیبرآنلاین منتشر شده است:


تاملی بر عنوان سال 93
انقلاب فرهنگی، فرهنگ انقلابی...

سال 1393 از سوی امام خامنه ای حفظه الله، سال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری شد. عنوانی که در یک جمله همه چیز را در خود دارد. فرهنگ که زیربنای همه مسایل است، اقتصاد که از مهمترین دغدغه های زندگی هر فردی است، و بالاخره عزم ملی و مدیریت جهادی که چراغ راه مسیر رسیدن به موفقیت است.

عجیب کلمه ای است این کلمه «فرهنگ»؛ و برای اینکه بیش از پیش اهمیت این کلمه روشن بشود، ابتدا سخنان رهبر عظیم الشان انقلاب را در سالهای دور و نزدیک بررسی می کنیم:

1. بنده به عنوان گران‌بارترین مسئول در نظام جمهوری اسلامی که سنگینی این بار را هم خیلی خوب و با همه وجود حس می‌کنم، در عالم سیاست هیچ دغدغه‌ای ندارم. چون امروز در میدان سیاست در دنیا وضع ما بسیار خوب است و دشمن را دنبال خودمان می کشیم... در عرصه‌ اقتصادی - که فصل مهمی از مسایل کشور است - بنده از لحاظ حرکت اقتصادی جامعه، هیچ نگرانی ندارم. چون در این زمینه، کاری در حال انجام است و در مجموع که نگاه می کنیم کار بدی نیست...

و اما در عرصه‌ «فرهنگ» بنده به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می‌کنم. این دغدغه از آن دغدغه‌هایی است که آدمی به خاطر آن گاهی ممکن است نصف شب هم از خواب بیدار شود و به درگاه پروردگار تضرع کند، من چنین دغدغه‌ای دارم... (کتاب دغدغه های فرهنگی)2. ما به کسانی که اهل کار فرهنگی هستند، دایم می‌گوییم، به بعضی تکرار می‌کنیم، به بعضی التماس می‌کنیم، بعضی را در اینجا جمع می‌کنیم و به بعضی پیغام می‌دهیم که؛ آقا! «کار فرهنگی» بکنید. جواب کارِ فرهنگیِ باطل، کارِ فرهنگیِ حق است... (کتاب دغدغه های فرهنگی)

3. عرصه‌ فرهنگی، عرصه جهاد است. كسانی كه در این میدان جهاد فرهنگی حضور دارند، باید حق جهاد را به جا آورند و آن‌گونه كه شایسته است به ترویج ارزش‌های دینی و واقعیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بپردازند. (دیدار مقام معظم رهبری با جمعی از مسولان حوزه هنری و دست اندرکاران تولید و انتشار کتاب دا)

4. دغدغه فرهنگی و اهتمام به مساله فرهنگ، یک وقت یک حالت حساسیت شخصی است، یک وقت هم ناشی از نگرش به فرهنگ می باشد. آنچه مهم است این است که ما ببینیم واقعا فرهنگ چه تاثیری در سرنوشت کشور دارد و پرداختن به مساله فرهنگ و حساس بودن بر روی آن برای آینده ای که همه ما به آن علاقه مندیم و برای آن کار می کنیم، چقدر می تواند نقش ایفا کند؟ بخش عمده فرهنگ، همان عقاید و اخلاقیات یک فرد یا یک جامعه است. اساس و ریشه فرهنگ عبارت است از عقیده و برداشت و تلقی هر انسانی از واقعیت و حقایق عالم و نیز خلقیات فردی و خلقیات اجتماعی و ملی. (کتاب دغدغه های فرهنگی)

بررسی سخنان شخصیت های مختلفی که در رابطه با انقلاب اسلامی و مسایل فرهنگی و آرمان های انقلاب مطرح شده است، نیز می تواند راهگشا باشد:

الف) فرهنگ انقلاب، انقلاب فرهنگی

1. انقلاب اسلامی ایران رنسانس فرهنگی و هنری اصیل و معنوی بوده و بی‌تردید یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این انقلاب بزرگ و شکوه‌مند بازگشت به خویشتن در عرصه‌های فرهنگی و هنری است. (سخنان سردار دکتر بهمن کارگر، خبرگزاری دفاع مقدس)

2. جبهه فرزندان انقلاب اسلامی یک جبهه فرهنگی و ولایی است که بر اساس آموزه های دینی و فرمایشات مقام معظم رهبری اهداف خود را پیگیری می کند. (سخنان آیت الله ناصری، نماینده ولی فقیه در استان یزد)

3. در ایران انقلابی رخ داده است که همه معادلات را به هم ریخته، حساب‌های به اصطلاح علمی و جامعه‌شناسانه را نقش بر آب کرده است. کسی باور نمی‌کرد که انقلابی رخ بدهد که خاستگاه آن مساجد باشد، در حالی که هیچ تشکیلاتی هم در میان مردم وجود نداشته باشد و مردم هیچ نوع تمرین حزبی و انقلابی هم نداشته باشند. به هر حال می‌بینیم که غربی‌ها هم این انقلاب را پدیده نوظهوری می‌دانند. (بخشی از سخنان استاد مطهری، کتاب پیرامون انقلاب اسلامی: 110)

4. انقلاب اسلامی عبارت است از حركت امّت مسلمان در جهت تغییر نظام غیراسلامی موجود و جایگزین نمودن یك نظام جامع و كامل اسلامی به‌جای آن؛ همچنین تلاش برای اجرای مقررات، قوانین و برنامه‎های اسلامی در كلیه شئون زندگی خویش. (آیت الله صدیقی، کتاب نهضت های اسلامی و انقلاب اسلامی ایران: 39)

5. انقلاب اسلامی، بیش و پیش از هر چیز، یك انقلاب فرهنگی است؛ نه یك انقلاب ‏سیاسی، حقوقی و اقتصادی. البتّه این به معنای نفی خصلت‏های سیاسی، حقوقی و اقتصادی این‏ انقلاب نیست؛ به عبارت دیگر، انقلاب اسلامی در عین حال كه به هیچ‌روی از سهم و تأثیر عواملی همچون فقر مادّی و اقتصادی، ظلم اجتماعی و حقوقی و از دست دادن شأن و حیثیّت بین‏ المللی و جهانی در فاسد و نابهنجار ساختن زندگی انسان‏ها غفلت یا تغافل ندارد، بیشتر دل‌نگران محروم ماندن مردم از استكمالات معنوی و اخلاقی است و اگر با پدیده‏ های اجتماعی‏ مانند فقر و ظلم هم مبارزه می‏ كند، به علّت‏ تأثیر منفی‏ است كه هر یك از این پدیده‏ ها در استكمال معنوی و اخلاقی بشر می‏ تواند داشت. (علامه مصباح یزد، کتاب انقلاب اسلامی و ریشه های آن: 86)

ب) اقتصاد اسلامی، انقلاب اقتصادی

1. با وقوع انقلاب اسلامی این اندیشه در اذهان جهانیان شکل گرفت که انقلاب ایران وابسته به کدام جریان جهانی خواهد بود؟ آیا خط سرمایه‌داری انتخاب شود و یا خط غیر سرمایه‌داری و سوسیالیستی؟ حضرت امام خمینی(ره) در تبیین جهت‌گیری نظام اسلامی در پاسخ به این سؤال بیان داشتند که مکتب اسلامی به هیچ‌کدام یک از تئوری‌های غربی و شرقی وابسته نخواهد بود و به تبع نظام اقتصادی آن نیز مستقل از این دو نظام است. با وقوع انقلاب، شورای انقلاب اداره امور کشور را به دست گرفت. در این زمان ایران تحت تأثیر روحیات انقلابی و متأثر از شعار عدالت، مساوات و مبارزه با مظاهر سرمایه ­داری بود؛ از این رو با تملیک دارایی­ های سران و عناصر وابسته به رژیم، رنگ و بوی انقلابی به خود گرفت. (سایت بسیج)

2. ایران اسلامی با استعدادهای سرشار معنوی و مادی و ذخایر و منابع غنی و متنوع و زیرساخت‌های گسترده و مهم‌تر از همه، برخورداری از نیروی انسانی متعهد و کارآمد و دارای عزم راسخ برای پیشرفت، اگر از الگوی اقتصادی بومی و علمی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی که همان اقتصاد مقاومتی است، پیروی کند نه تنها بر همه‌ مشکلات اقتصادی فائق می‌آید و دشمن را که با تحمیل یک جنگ اقتصادی تمام عیار در برابر این ملت بزرگ صف‌آرایی کرده، به شکست و عقب‌نشینی وا می‌دارد، بلکه خواهد توانست در جهانی که مخاطرات و بی‌اطمینانی‌های ناشی از تحولات خارج از اختیار، مانند بحران‌های مالی، اقتصادی، سیاسی و... در آن رو به افزایش است، با حفظ دستاوردهای کشور در زمینه‌های مختلف و تداوم پیشرفت و تحقق آرمان‌ها و اصول قانون اساسی و سند چشم‌انداز بیست ساله، اقتصاد متکی به دانش و فناوری، عدالت بنیان، درون‌زا و برون‌گرا، پویا و پیشرو را محقق سازد و الگوئی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد. (مقدمه ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاوتی توسط مقام معظم رهبری)

 ج) مدیریت جهادی

اگر مدیریت جهادی یا همان کار و تلاش با نیت الهی و مبتنی بر علم و درایت حاکم باشد، مشکلات کشور، در شرایط کنونیِ فشارهای خباثت آمیزِ قدرتهای جهانی و در شرایط دیگر، قابل حل است و کشور حرکت رو به جلو را ادامه خواهد داد. (سخنان امام خامنه ای در دیدار با رئیس و اعضای شورای اسلامی، شهردار و معاونین و شهرداران مناطق مختلف تهران)

د) عزم ملی

1. آنچه برای بنای زندگی و سازندگی آینده مورد انتظار است، بدون مشارکت مردم تحقّق‌پذیر نیست. بنابراین علاوه بر مدیریّتی که مسئولین باید انجام بدهند، حضور مردم در هر دو عرصه لازم و ضروری است؛ هم عرصه‌ی اقتصاد، هم عرصه‌ی فرهنگ. بدون حضور مردم کار پیش نخواهد رفت و مقصود تحقّق پیدا نخواهد کرد. مردم در گروه‌های گوناگون مردمی با اراده و عزم راسخ ملّی میتوانند نقش‌آفرینی کنند. مسئولین هم برای اینکه بتوانند کار را به‌درستی پیش ببرند، احتیاج به پشتیبانی مردم دارند. آنها هم بایستی با توکّل به خدای متعال و با استمداد از توفیقات و تأییدات الهی و کمک مردمی، مجاهدانه وارد میدان عمل بشوند؛ هم در زمینه‌ی اقتصاد و هم در زمینه‌ فرهنگ. (سخنان امام خامنه ای در پیام نوروزی سال 1393)

2. کلمه عزم ملی یعنی استفاده از همه ظرفیتها و توان انسانی جامعه و تمام ایرانیان با هر دین، مذهب، گرایش سیاسی، خصوصیت قومی، اقلیمی و بومی. (سخنان آیت الله ملک حسینی، عضو مجلس خبرگان رهبری)

3. عزم ملی یعنی همه پای کار باشند و دولت از مردم حمایت کند. (حجت الاسلام اصغر عسکری، امام جمعه جیرفت)

کلام پایانی

امروز که 34 سال از آغاز انقلاب فرهنگی، با پیام مهم امام خمینی(ره) در فروردین ماه سال 1359 گذشته است، باید با نگاهی به گذشته، از اشتباهاتی که رخ داده درس گرفت، و همینطور با نگاه به آینده، نقاط حساس فرهنگی را مورد توجه قرار داد. وجود کلمه «عزم ملی» در عنوان سال جدید نشان می دهد که همه باید دست به دست هم بدهند و تلاش کنند؛ چراکه مسایل فرهنگی یک کشور و حتی بالاتر از آن، مسایل فرهنگی یک انقلاب جهانی مساله ای نیست که توسط یک ارگان و نهاد خاص انجام شود. مسولین نهادهای اجرایی کشور، نمایندگان مجلس و سایر مسولین کشور، نیاز به یک هم پیمانی و همپوشانی برای حرکت در این مسیر دارند و «عزم ملی» می تواند حرکت مسئولان را بیش از پیش سرعت بخشد؛ چراکه قطعا حکومت بدون مردم و مردم بدون حکومت در انجام هیچ هدفی به طور کامل موفق نخواهند بود. امید که در سال جدید، با تکیه بر فرمایشات رهبر عظیم الشان انقلاب و همت مسئولان با مدیریت جهادی و عزم ملی، فرهنگ انقلاب اسلامی پیش از پیش در جهان انعکاس یابد و ضعف های فرهنگی کشور در مبارزه با تهاجم فرهنگی، یکی پس از دیگری پوشش داده شود و اقتصاد کشور به شادابی و پویایی بیش از پیش دست یابد؛ ان شاءالله.

پی نوشت: لینک مطلب در خیبرآنلاین

پیوست: یاجوادالائمه (ع)

..............................................................

................................................................

این گزارش خبری در سایت یزد فردا منتشر شده است:

افتخاری دیگر برای استان یزد
سومین همایش ملی ادبیات فارسی در تفت برگزار شد...

اوایل زمستان سال 1392 بود که در فضای مجازی و نشریات، فراخوان سومین همایش ملی ادبیات فارسی منتشر شد. گاه شمار سومین همایش ملی ادبیات فارسی که قرار بود در تفت برگزار شود بدین ترتیب اعلام شده بود:

ارسال چکیده و اصل مقاله تا 15 اسفند 1392

اعلام نتایج داوری 20 اسفندماه 1392

تاریخ برگزاری همایش 17 اردیبهشت 1393

محورهای همایش هم با توجه به گسترۀ ادبیات فارسی، بدین ترتیب اعلام شده بود:

ادبیات دینی و قرانی، ادبیات انقلاب اسلامی و پایداری، ادبیات کودک و نوجوان، ادبیات عامه، ادبیات تطبیقی، ادبیات عرفانی، ادبیات معاصر، ادبیات داستانی، ادبیات حماسی، ادبیات غنایی، ادبیات تعلیمی و اندرزی، ادبیات نمایشی، ادبیات کمدی و طنز، تراژدی، نقد ادبی، زیبایی شناسی، نسخه پژوهی و کتاب شناسی، سبک شناسی، دستور، گویش، زبان شناسی و دیگر موضوعات مرتبط با زبان و ادبیات فارسی.

با اعلام فراخوان همایش، اساتید و دانشجویان سراسر کشور و همینطور پژوهشگران ادبی، مقالات خود را از طریق مسیرهای اعلام شده به دبیرخانه همایش فرستادند. بعد از داوری مقالات ارسال شده، تعداد 350 مقاله پذیرفته شد که از این تعداد، 100 مقاله به صورت سخنرانی در چهارکارگاه ارائه شد. این تعداد مقالۀ ارائه شده (100 مقاله) شاید در کشور بی نظیر یا حداقل کم نظیر باشد. چراکه در همایش های ملی، تنها چند مقاله برای ارائه انتخاب می شوند. راهکاری که باعث ارائه مقالات بیشتری شد، به گفتۀ آقای ذوالفقاری، دبیر برگزاری سومین همایش ملی زبان و ادبیات فارسی، تشکیل پنج کارگاه برای ارائه مقالات بود. به هر ترتیب بیش از 150 نفر از اساتید و دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف از سراسر کشور در این همایش حضور پیدا کردند.

برنامۀ همایش که در روز 17 اردیبهشت ماه سال 1393 برگزار شد به این ترتیب بود:

آغاز مراسم در سال دکتر مکی زاده دانشگاه پیام نور تفت

8:30 تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود ملی

9_9:30 خیر مقدم ریاست محترم دانشگاه پیام نور استان، جناب آقای دکتر محمد رضا امینی

9:30_9:35 نماهنگ

9:35_9:50 خیر مقدم و گزارش دبیر علمی همایش

10_10:30 پذیرایی

11 آغاز نشست های تخصصی و ارائه مقالات

18 تلاوت آیاتی از کلام الله مجید

18:30_19 تقدیر از عوامل اجرایی و معرفی مقاله های برتر

 از طریق دبیرخانۀ همایش و همینطور سایت سومین همایش زبان و ادبیات فارسی تفت، اعضای علمی همایش به این ترتیب معرفی شده بودند:

دکتر منوچهر اکبری

دکتر محمد بارانی

دکتر مریم خلیلی جهان تیغ

دکتر فاطمه کوپا

دکتر مصطفی گرجی

دکترمحمدکاظم کهدویی

دکتر طیبه موسوی

دکتر بهناز پیامنی

دکتر سید علی قاسم زاده

دکترحسین یزدانی

دکتر سید محمود الهام بخش

دکتر محمد رضا امینی

دکتر اکبر ذوالفقاری

دکتر کاظم مهتدیانی

دکترآسیه ذبیح نیا عمران

دکتر سعید حاتمی

دکتر یدالله شکیبافر

دکتر مرضیه زارع

دکتر مریم السادات اسعدی

دکتر فخرالسادات خامسی هامانه

دکتر مجید پویان

و دکتر محمود کمالی

از اساتید و دانشجویانی و پژوهشگرانی که مقالاتشان در همایش پذیرفته شده بود، با بسته هایی فرهنگی که شامل کتاب، نقشۀ راهنمای گردشگری در یزد، سی دی کتابچۀ مقالات همایش و همینطور سررسید و تقویم هایی بود تقدیر شد. گواهی پذیرش و چاپ مقاله نیز برای هر شرکت کننده، بطور مجزا در نظر گرفته شده بود که به آنها تقدیم شد. مقالات منتخب نیز در مجلۀ علمی_تخصصی دانشوران چاپ شده بود که به صاحبان مقاله به طور جداگانه تقدیم شد. به شرکت کنندگان آزاد در همایش هم بسته هایی فرهنگی شامل تقویم و راهنمای گردشگری یزد و سی دی مقالات همایش تقدیم شد. حاضرین در همایش در چند نوبت و بصورت کاملا منظم مورد پذیرایی قرار گرفتند و نهار را در هتل شیرکوه یزد تناول کردند.

همانطور که گفته شد، برای ارائۀ مقالات پذیرفته شده پنج کارگاه علمی در نظر گرفته شده بود که هیات رئیسۀ این کارگاه ها به قرار زیر، در دفترچۀ راهنمای همایش که به همۀ حاضرین تقدیم شده بود معرفی شدند:

هیات رئیسۀ کارگاه اول (صبح): دکتر محمد کاظم کهدویی، دکتر مرتضی حاجی مزدارانی، دکتر یزدانی

هیات رئیسۀ کارگاه اول (عصر): دکتر سید محمود الهام بخش، دکتر مرتضی حاجی مزدارانی، دکتر مسعودی، دکتر مهتدیانی

هیات رئیسۀ کارگاه دوم (صبح و عصر): دکتر شبانان، دکتر محمود کمالی، دکتر ید الله شکیبافر

هیات رئیسۀ کارگاه سوم (صبح و عصر): خانم دکتر مریم السادات اسعدی، خانم دکتر زارع، خانم دکتر رسمی

هیات رئیسۀ کارگاه چهارم (صبح): خانم دکتر خامسی، خانم دکتر صبوری، خانم دکتر روشن

هیات رئیسۀ کارگاه چهارم (عصر): خانم دکتر خامسی، دکتر مجید پویان، خانم دکتر پیامنی

هیات رئیسۀ کارگاه پنجم (صبح و عصر): دکتر قاسم زاده، دکتر حاتمی و دکتر سراج

گفتنی است اولین دورۀ همایش ملی زبان و ادبیات فارسی سال 1389 در خراسان رضوی برگزار شد و دومین دورۀ این همایش در سال 1392 در خراسان جنوبی تشکیل شد. برگزاری سومین دورۀ این همایش ملی در یزد، کار بزرگی بود که شایسته است از عوامل آن به نحو احسن تقدیر و تشکر شود.

در پایان ضمن عرض خداقوّت و خسته نباشید به همۀ مسولان و برگزار کنندگان همایش ادبی تفت، امیدواریم شهر و دیارمان بیش از پیش شاهد چنین رخدادهای مهم علمی و فرهنگی باشد؛ و من الله التّوفیق

پی نوشت: لینک مطلب در یزد فردا

پیوست: یاجوادالائمه (ع)

نظرات() 

نویسندگان

صفحات جانبی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :