تبلیغات
انعکاس - مطالب آبان 1392

انعکاس

فرقی نمی کند گودال کوچکی باشی یا دریای بیکران! زلال که باشی آسمان در توست...

شنبه 25 آبان 1392

درس های عاشورا...

نویسنده: احمد طحانی   

.......................................................................................

..........................................................................................

سلام

این مطلب در سایت یزد فردا منتشر شده است:«درس های عاشورا...»
 
بخش اول:
 
1: نماز:
 
در اهمیت نماز همین بس که معیار قبول و رد دیگر اعمال معرفی شده است. براین اساس است كه حسین بن على (ع) با پیام و شعارش، پیروانش را بر اهمیت نماز متوجه ساخته است و از یاران و اصحابش كه در حساسترین شرایط از نماز حمایت كرده و حتى براى اقامه تنها یك نماز، جانشان را فدا كرده اند، تقدیر به عمل آورد است:
 
_ابوالفضل! به سوى آنان بر گرد و اگر توانستى همین امشب را مهلت بگیر و جنگ را تا فردا صبح به تاخیر بینداز امید است تا ما امشب به نماز، دعا و استغفار با پروردگار مان بپردازیم.
_آرى اینك اول وقت نماز است، از دشمن بخواهید دست از جنگ بردارد تا نماز خود را به جاى آوریم.
_ابوثمامه! نماز را به یاد آورى ، خدا تو را از نماز گزارانى كه به یاد خدا هستند، قرار بدهد.
 
2: امر به معروف و نهی از منکر:
 
_امام حسین (ع) خطاب به سپاهیان حر: مردم! پیامبر خدا فرمود هر كس سلطان جائر و زور گویى را ببیند كه حرام خدا را حلال نموده و پیمان او را در هم شكسته ، با سنت پیامبر، مخالفت مى ورزد، در میان بندگان خدا راه گناه و مخالفت با قانون الهى را در پیش مى گیرد و با چنین فردى با عمل و گفتارش مخالفت نكند، بر خداوند است كه چنین فرد (ساكت) را به محل همان طغیانگر (آتش جهنم) داخل كند.
_امام حسین (ع) در خطبه تاریخی خود دو سال قبل از مرگ معاویه، در سرزمین منی: اى مردم! از پندى كه خدا به اولیا و دوستانش به صورت نكوهش از علماى یهود داده، عبرت بگیرید، آنجا كه مى فرماید: چرا دانشمندان نصارى علماى یهود، آنان را از سخنان گناه آمیز و خوردن مال حرام، نهى نمى كنند. و باز مى فرماید: از بنى اسرائیل آن عده كه كافر شدند، مورد لعن و نفرین قرار گرفتند؛ زیرا آنان همدیگر را از اعمال زشتى كه انجام مى دادند، نهى نمى كردند و چه بدكارى كه مرتكب مى شدند.
_در حقیقت خدا سكوت آنان را از این جهت عیب مى شمارد كه آنان با چشم خود مى دیدند كه ستمكاران به زشتكارى و فساد پرداخته اند و باز منعشان نمى كردند و این سكوت به خاطر علاقه به چیزهایى بود كه از آن دریافت مى كردند و به خاطر ترسى بود كه از آزار و تعقیب آنان به دل راه مى دادند، در حالى كه خداوند مى فرماید:از مردم نترسید و از من بترسید. و مى فرماید:مردان و زنان مومن ، ولى (یار و یاور) یكدیگرند، همدیگر را امر به معروف و نهى از منكر مى كنند
 
3: مقاومت
 
اصل واژه «امام» از قران کریم گرفته شده است، به معنای رهبر، پیشوا، الگو و سرمشق است. الگو و سرمشق در همه فضایل معنوی و اخلاقی، در علم و دانش، در تواضع و فروتنی، در کرامت و عزت نفس، در عبادت و شجاعت، در کرم و سخاوت و بالاخره در صبر و شکیبایی به هنگام مقابله با دشمن. این است معنای امام؛ استقامت و پایداری در دفاع از اسلام و قران که بهترین نمود آن در حرکت حماسی و درس آموز امام حسین (ع) در صحنه کربلا جلوه می کند.
 
4: صبر و پایداری
 
الف) شش سخن از امام حسین (ع) در مورد صبر و پایداری:
 
_خواهرم! با استمداد از خداوند، صبر و شكیبایى در پیش بگیر و بدانكه همه مردم دنیا مى میرند و كسى از اهل آسمان باقى نمى ماند. (امام حسین (ع) خطاب به زینب کبری سلام الله)
_خواهرم ام كلثوم ! (دخترم ) فاطمه ! (همسرم ) رباب ! پس از مرگ من گریبان چاك نكنید، سیلى به صورت نزنید و سخنى كه از شما شایسته نیست بر زبان نرانید.
_براى سختیها آماده باشید و بدانید خداوند پشتیبان و حافظ شما است و در آینده نزدیك ، شما را از دست دشمنان نجات خواهد داد و فرجام كار شما را نیكو قرار مى دهد. و دشمن را به عذابهاى گوناگون معذب و براى شما در مقابل این گرفتارى ، نعمتها و عزتهاى فراوان ارزانى خواهد داشت ، پس شكوه نكنید و آنچه ارزش شما را كم مى كند، بر زبان نیاورید.
_خداوند اجازه داده كه من و شما در این روز كشته شویم ؛ (حكم جهاد، شامل حال ما گردیده است) بر شما است كه صبر و شكیبایى كنید و با دشمن بجنگید.
_اى بزرگ زادگان! صبر و شكیبایى كنید كه مرگ جز پلى نیست كه شما را از سختیها و رنجها عبور داده به بهشت پهناور و نعمتهاى همیشگى مى رساند و چه كسى از شما است كه نخواهد از زندان به قصر انتقال یابد و همین مرگ براى دشمنان شما مانند آن است كه آنان را از كاخى به زندان و شكنجه گاه ، منتقل كنند.
_پدرم از رسول خدا نقل نمود اینكه دنیا زندان مؤمن و بهشت كافر است و مرگ پل آنان (مسلمانان) است براى بهشتشان و پل اینان (كافران) است براى دوزخشان ، نه به من دروغ گفته اند و نه من دروغ مى گویم.
 
ب) چهار فراز از خطبه امام حسین (ع) که در روز عاشورا پس از اقامه نماز صبح خطاب به یارانش ایراد نمود:
 
_اى بزرگواران برخیزید به سوى مرگ كه راه گریزى از آن نیست و این تیرها پیكهاى مرگ است كه از این مردم به سوى شما پرتاب مى شود.
_اى عزیزان! اى بزرگ منشان! اینك درهاى بهشت (به روى شما باز شده) كه نهرهایش جارى و درختانش سرسبز و خرم است و اینك رسول خدا صل الله علیه و آله وسلم و شهیدان راه خدا منتظر شما هستند و ورود شما را به همدیگر مژده مى دهند، پس بر شماست كه از دین خدا و رسولش حمایت و از حرم پیامبر صل الله علیه و آله وسلم ، دفاع كنید.
_فرزند برادرم! صبور و شكیبا باش بر رنج و فشارى كه برتو وارد مى شود، زیرا خداوند تو را به نیاكان پاك و صالحت رسول خدا، على، حمزه، جعفر و حسن ملحق خواهد نمود.
_عموزادگان من! اهل بیت من! (در مقابل مرگ )، صبور و شكیبا باشید كه پس از این جنگ و بعد از شهادت ، روى خوارى نخواهید دید.
 
بخش دوم:
 
برخی از تاثیرات حماسه عاشورا:
 
_قطع نفوذ دینى بنى امیّه بر افكار مردم
_احساس گناه وشرمسارى در جامعه، بخاطر یارى نكردن حق و كوتاهى در اداى تكلیف
_فرو ریختن ترسها و رعبها از اقدام و قیام بر ضدّ ستم
_رسوایى یزیدیان و حزب حاكم اموى
_بیدارى روح مبارزه در مردم
_تقویت و رشد انگیزه هاى مبارزاتى انقلابیّون
_پدید آمدن مكتب جدید اخلاقى و انسانى (ارزشهاى نوین عاشورایى و حسینى)
_پدید آمدن انقلابهاى متعدّد با الهام از حماسه كربلا (انقلاب توابین. انقلاب مدینه. قیام مختار. قیام زید و...)
_الهام بخشى عاشورا به همه نهضتهاى رهایى بخش و حركتهاى انقلابى تاریخ
_تبدیل شدن ((كربلا)) به دانشگاه عشق و ایمان و جهاد و شهادت، براى نسلهاى انقلابى شیعه
_به وجود آمدن پایگاه نیرومند و عمیق و گسترده تبلیغى و سازندگى در طول تاریخ ، بر محور شخصیّت و شهادت سیدالشهدا علیه السّلام
 
برخی از نتایج نهضت عاشورا:
 
_پیروزى مساءله اسلام و حفظ آن از نابودى
_هزیمت امویان از عرصه فكرى مسلمین
_شناخت اهل بیت بعنوان نمونه هاى پیشوایى امّت
_تمركز شیعه از بُعد اعتقادى بر محور امامت
_وحدت صفوف شیعه در جبهه مبارزه
_ایجاد حسّ اجتماعى در مردم
_شكوفایى موهبتهاى ادبى و پدید آمدن ادبیات عاشورایى
_منابر وعظ و ارشاد، به عنوان وسیله آگاهی دادن به مردم
_تداوم انقلاب بصورت زمینه سازى نهضتهاى پس از عاشورا
 
منبع بخش اول: کتاب پیام عاشورا. حاوی بیش از 160 پیام از حسین بن علی (ع). تالیف محمد صادق نجمی. چاپ دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم.
 
منبع بخش دوم: کتاب فرهنگ عاشورا. تالیف جواد محدّثی. انتشارات «نشر معروف».
 
توضیح: هر دو کتاب به صورت اینترنتی و در سایت مرکز اطلاع رسانی غدیر به راحتی در دسترس است.
 
گرد آوری:
الاعبد الحقر، احمد طحانی
التماس دعا

پی نوشت:
لینک مطلب در یزد فردا

پیوست: السلام علیک یا اباعبد الله (ع)

یکشنبه 19 آبان 1392

فواید هاله نور!

نویسنده: احمد طحانی   

.................................................................................................................

...............................................................................................................

سلام

این مطلب در سایت
یزد فردا منتشر شده است:

1: روزنامه آفتاب یزد در تاریخ پنجشنبه نهم آبان ماه نود و دو در صفحه اول خود عکسی متفکرانه از رئیس جمهور پیشین کشورمان را در وسط صفحه با این جمله کار کرده است که: دولت روحانی دولت هاله نور نیست. اصل مطلب هم بخشی از سخنان جناب آقای خاتمی در دیدار اخیرشان با شورای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران است که فرموده اند دولت روحانی دولت هاله نور و معجزه نیست!

«این دولت که هاله نور ندارد و نمی‌تواند بصورت معجزه آسا یک شبه همه چیز را درست بکند، ما نباید به طلبکار از دولت دامن بزنیم.../مشروح سخنان آقای خاتمی. وبسایت نامه نیوز. کد79382»

اشاره رئیس جمهور پیشین کشورمان به ماجرای معروف هاله نور و دکتر احمدی نژاد است. ماجرایی که آنقدر درباره آن نوشته اند که کم کم دارد به ضرب المثل تبدیل می شود!

در هر صورت آقای خاتمی بسیار درست فرموده اند. دکتر روحانی هاله نور ندارد. آقای احمدی نژاد هاله نور داشت که با خزانه خالی یارانه ها را تمام و کمال پرداخت می کرد. هاله نور داشت که در دولتش فقیر و غنی به طور مساوی یارانه می گرفتند. هاله نور داشت که ری به ری مقابل رسانه ها نمی گفت کفگیر به ته دیگ خورده و خزانه تار عنکبوت بسته. هاله نور داشت که در شبانه روز 4 ساعت می خوابید. هاله نور داشت که به همه جای ایران، از دورترین روستاهای مرزی گرفته تا شهرها و روستاهای کوچک و بزرگ کشور سر می زد. آقای احمدی نژاد هاله نور داشت که رک و راست علیه زورگویان عالم موضع می گرفت. هاله نور داشت که به دشمن ترین دشمنان «لبخند دیپلماتیک» تحویل نمی داد. هاله نور داشت که اگر در دولتش مسئله مهمی مطرح بود آنرا رک و راست با مردم در میان می گذاشت. هاله نور داشت که مذاکراتش با کشورهای مختلف علنی بود. هاله نور داشت که مردم را «نامحرم» نمی دانست. هاله نور داشت که اگر رهایش می کردی بدون کوچکترین ترسی می رفت وسط مردم...

2: روزنامه آرمان روابط عمومی هم در همان تاریخ، یعنی پنجشنبه نهم آبان ماه نود و دو بخش دیگری از سخنان رئیس جمهور پیشین کشورمان را کار کرده است: می خواهند روحانی را از عقبه اش جدا کنند!

«می خواهند آقای رییس جمهور را از عقبه‌اش جدا کنند و از طرفی چنان وانمود کنند که دولت ناکارآمد است .باید متوجه باشیم خیلی در زمین صاف و همواری راه نمی رویم.../مشروح سخنان آقای خاتمی. وبسایت نامه نیوز. کد79382»

چقدر فرمایش آقای خاتمی درست و منطقی است. آقای دکتر روحانی، رئیس جمهور عزیز کشورمان از دیرباز به عنوان شخصیتی معتدل بین مردم و مسولان شناخته شده اند. عقبه ایشان چیست که عده ای قرار است رئیس جمهور امروز را از عقبه دیروزش جدا کنند؟ قطعا سوابق ریز و درشت ایشان.
آقای دکتر روحانی سالها عضو جامعه روحانیت مبارز تهران بوده اند. تشکلی اصولگرا و انقلابی که پرونده اش کاملا مشخص است. چه کسی قرار است ایشان را از آنروزها جدا کند؟
آقای روحانی سالها به عنوان نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی فعالیت کرده اند. پستی که از عنوانش پیداست که چقدر خطیر و حساس است و چقدر هوشمندی و بصیرت می طلبد. چه کسانی قرار است دولت ایشان را به سمت و سوی اقدامات خاص سوق دهند و ایشان را از آن گذشته درخشانش جدا کند؟

آقای روحانی بسیار محکم و قاطع در مقابل فتنه گران حوادث تیر 78 موضع گرفتند:

«آنها که ماشین بیت‌المال را آتش می‌زنند و حتی اتومبیل شخصی افراد را از بین می‌برند، بی‌تردید این افراد دشمن مردم ایران و ارزش‌های این مرز و بوم هستند، این اوباش حتی به مساجد هم تعرض کردند. ادامه این وضع برای نظام ما کشور ما و ملت ما قابل تحمل نخواهد بود. دیروز نسبت به این عناصر دستور قاطع داده شد، دیروز غروب دستور قاطع صادر شد تا هر گونه حرکت این عناصر فرصت‌طلب، هر کجا که باشد با شدت و با قاطعیت برخورد شود و سرکوب شوند. مردم ما شاهد خواهند بود که از امروز نیروی انتظامی، نیروی قهرمان بسیج حاضر در صحنه، با این عناصر فرصت‌طلب و آشوبگر اگر جرات ادامه حرکت مذبوحانه داشته باشند چه خواهند کرد. آن عاملی که امروز ملت ما را متحد کرده است و پیوند ناگسستنی در ملت ما ایجاد کرده است، اسلام و اسلامیت نظام است و مظهر این اسلامیت، رهبری و مقام ولایت است. مسئله ولایت مظهر اقتدار ملی ما است/ ویکیپدیا. صفحه دکتر حسن روحانی».

چه کسی می خواهد ایشان را از این صلابت و قاطعیت جدا کند؟ و از این اقتداری که در دفاع از آرمان های انقلاب و رکن رکین ولایت فقیه در کلامشان موج می زند؟
راستی مگر می شود رئیس جمهور عزیز را از عقبه روشنش جدا کرد؟ هیهات!

3: بحث یارانه های نقدی و ماجرای قطع یارانه ثروتمندان، بقدری قابل تامل است که از شروع آن، رسانه های مختلف بارها و بارها به آن پرداخته اند. رسانه ملی برنامه های متعددی را با حضور کارشناسان اقتصادی و در قالب میزگرد و مناظره به آن اختصاص داده است. روزنامه ها و خبرگزاری ها یادداشت و مقاله های زیادی در این مورد نوشته اند. بحث کارشناسی حذف یارانه ثروتمندان به کنار. سوالی که در این بخش کمی به آن می پردازیم اینست که چطور می شود یک عده خاص، وقتی در دولت دهم صحبت از خوشه بندی یارانه ها و بعد از آن حذف یارانه ثروتمندان مطرح می شود، داد و هوارشان بلند است که عدالت له شد! حق الناس شد! حق ناحق شد! و... اما امروز که این بحث، نه به واسطه دلایل کارشناسانه که به دلیل ناتوانی دولت در پرداخت یارانه به «همه مردم» مطرح شده موضعی کاملا متفاوت می گیرند!؟

دولت دهم نزدیک به سه سال یارانه نقدی را بدون هیچ کم و کاستی به همه مردم کشور پرداخت کرد، و اگر عده قلیلی که داوطلبانه از گرفتن یارانه نقدی انصراف دادند را فاکتور بگیریم، این مبلغ به همه مردم کشور پرداخت می شد. حتی به ایرانیانی که خارج از کشور زندگی می کردند. شیوه اجرای مرحله اول طرح هدفندی یارانه ها هم، درست یا غلط، و فارغ از بحث های کارشناسانه که اهلش باید انجام دهند در همان دولت اجرا شد. و اتفاقا در طول مدتی که کشور درگیر اجرای این طرح بزرگ اقتصادی بود، ایرادات ریز و درشت فراوانی به شیوه اجرای آن وارد شد که خیلی از آنها بجا و درست بود. در هر صورت دولت دکتر احمدی نژاد این طرح را آغاز و اجرا کرد و حتی یکبار هم از کمی بودجه و ناتوانی دولت در پرداخت یارانه به همه مردم سخن به میان نیاورد. جالب اینکه قرار بود فاز دوم هدفمندی هم در همان دولت آغاز بشود، که البته مجلس به واسطه بحث های قانونی و اشکالاتی که در فاز اول این طرح رفع و رجوع نشده بود مانع شد. حال این شرایط را بگذارید در کنار شرایط فعلی. دولت یازدهم یک مرحله پول را به حساب سرپرستان خانوار واریز کرده و بعد از آن بحث خالی بودن خزانه و ناتوانی دولت در پرداخت یارانه به همه مردم مطرح شده است. گرچه عمر زیادی از دولت جدید نگذشته و قطعا نمی شود به این مدت محدود برای نقد و بررسی عملکرد دولت اکتفا کرد، اما به هر حال بحث هایی که مطرح می شود نشان از تفاوت عمده نگاه دولت جدید به بسیاری از طرح ها و کارهای مثبت دولت قبل دارد.

امید که با همکاری و همیاری همه مسولان، فشار اقتصادی ناشی از تحریم های ناجوانمردانه دشمن از کمر اقتصاد کشور برداشته شود و مردم عزیزمان روز به روز به رفاه و امنیت و آسایش نزدیک و نزدیک تر شوند...

والسلام

پی نوشت:
لینک مطلب در یزد فردا

پیوست: السلام علیک یا قمر بنی هاشم (ع)


نویسندگان

صفحات جانبی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :