تبلیغات
انعکاس - انقلابِ فرهنگی، فرهنگِ انقلابی...

انعکاس

فرقی نمی کند گودال کوچکی باشی یا دریای بیکران! زلال که باشی آسمان در توست...

چهارشنبه 9 مهر 1393

انقلابِ فرهنگی، فرهنگِ انقلابی...

نویسنده: احمد طحانی   

...............................................................................

..................................................................................

این یادداشت در خیبرآنلاین منتشر شده است:


تاملی بر عنوان سال 93
انقلاب فرهنگی، فرهنگ انقلابی...

سال 1393 از سوی امام خامنه ای حفظه الله، سال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری شد. عنوانی که در یک جمله همه چیز را در خود دارد. فرهنگ که زیربنای همه مسایل است، اقتصاد که از مهمترین دغدغه های زندگی هر فردی است، و بالاخره عزم ملی و مدیریت جهادی که چراغ راه مسیر رسیدن به موفقیت است.

عجیب کلمه ای است این کلمه «فرهنگ»؛ و برای اینکه بیش از پیش اهمیت این کلمه روشن بشود، ابتدا سخنان رهبر عظیم الشان انقلاب را در سالهای دور و نزدیک بررسی می کنیم:

1. بنده به عنوان گران‌بارترین مسئول در نظام جمهوری اسلامی که سنگینی این بار را هم خیلی خوب و با همه وجود حس می‌کنم، در عالم سیاست هیچ دغدغه‌ای ندارم. چون امروز در میدان سیاست در دنیا وضع ما بسیار خوب است و دشمن را دنبال خودمان می کشیم... در عرصه‌ اقتصادی - که فصل مهمی از مسایل کشور است - بنده از لحاظ حرکت اقتصادی جامعه، هیچ نگرانی ندارم. چون در این زمینه، کاری در حال انجام است و در مجموع که نگاه می کنیم کار بدی نیست...

و اما در عرصه‌ «فرهنگ» بنده به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می‌کنم. این دغدغه از آن دغدغه‌هایی است که آدمی به خاطر آن گاهی ممکن است نصف شب هم از خواب بیدار شود و به درگاه پروردگار تضرع کند، من چنین دغدغه‌ای دارم... (کتاب دغدغه های فرهنگی)2. ما به کسانی که اهل کار فرهنگی هستند، دایم می‌گوییم، به بعضی تکرار می‌کنیم، به بعضی التماس می‌کنیم، بعضی را در اینجا جمع می‌کنیم و به بعضی پیغام می‌دهیم که؛ آقا! «کار فرهنگی» بکنید. جواب کارِ فرهنگیِ باطل، کارِ فرهنگیِ حق است... (کتاب دغدغه های فرهنگی)

3. عرصه‌ فرهنگی، عرصه جهاد است. كسانی كه در این میدان جهاد فرهنگی حضور دارند، باید حق جهاد را به جا آورند و آن‌گونه كه شایسته است به ترویج ارزش‌های دینی و واقعیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بپردازند. (دیدار مقام معظم رهبری با جمعی از مسولان حوزه هنری و دست اندرکاران تولید و انتشار کتاب دا)

4. دغدغه فرهنگی و اهتمام به مساله فرهنگ، یک وقت یک حالت حساسیت شخصی است، یک وقت هم ناشی از نگرش به فرهنگ می باشد. آنچه مهم است این است که ما ببینیم واقعا فرهنگ چه تاثیری در سرنوشت کشور دارد و پرداختن به مساله فرهنگ و حساس بودن بر روی آن برای آینده ای که همه ما به آن علاقه مندیم و برای آن کار می کنیم، چقدر می تواند نقش ایفا کند؟ بخش عمده فرهنگ، همان عقاید و اخلاقیات یک فرد یا یک جامعه است. اساس و ریشه فرهنگ عبارت است از عقیده و برداشت و تلقی هر انسانی از واقعیت و حقایق عالم و نیز خلقیات فردی و خلقیات اجتماعی و ملی. (کتاب دغدغه های فرهنگی)

بررسی سخنان شخصیت های مختلفی که در رابطه با انقلاب اسلامی و مسایل فرهنگی و آرمان های انقلاب مطرح شده است، نیز می تواند راهگشا باشد:

الف) فرهنگ انقلاب، انقلاب فرهنگی

1. انقلاب اسلامی ایران رنسانس فرهنگی و هنری اصیل و معنوی بوده و بی‌تردید یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این انقلاب بزرگ و شکوه‌مند بازگشت به خویشتن در عرصه‌های فرهنگی و هنری است. (سخنان سردار دکتر بهمن کارگر، خبرگزاری دفاع مقدس)

2. جبهه فرزندان انقلاب اسلامی یک جبهه فرهنگی و ولایی است که بر اساس آموزه های دینی و فرمایشات مقام معظم رهبری اهداف خود را پیگیری می کند. (سخنان آیت الله ناصری، نماینده ولی فقیه در استان یزد)

3. در ایران انقلابی رخ داده است که همه معادلات را به هم ریخته، حساب‌های به اصطلاح علمی و جامعه‌شناسانه را نقش بر آب کرده است. کسی باور نمی‌کرد که انقلابی رخ بدهد که خاستگاه آن مساجد باشد، در حالی که هیچ تشکیلاتی هم در میان مردم وجود نداشته باشد و مردم هیچ نوع تمرین حزبی و انقلابی هم نداشته باشند. به هر حال می‌بینیم که غربی‌ها هم این انقلاب را پدیده نوظهوری می‌دانند. (بخشی از سخنان استاد مطهری، کتاب پیرامون انقلاب اسلامی: 110)

4. انقلاب اسلامی عبارت است از حركت امّت مسلمان در جهت تغییر نظام غیراسلامی موجود و جایگزین نمودن یك نظام جامع و كامل اسلامی به‌جای آن؛ همچنین تلاش برای اجرای مقررات، قوانین و برنامه‎های اسلامی در كلیه شئون زندگی خویش. (آیت الله صدیقی، کتاب نهضت های اسلامی و انقلاب اسلامی ایران: 39)

5. انقلاب اسلامی، بیش و پیش از هر چیز، یك انقلاب فرهنگی است؛ نه یك انقلاب ‏سیاسی، حقوقی و اقتصادی. البتّه این به معنای نفی خصلت‏های سیاسی، حقوقی و اقتصادی این‏ انقلاب نیست؛ به عبارت دیگر، انقلاب اسلامی در عین حال كه به هیچ‌روی از سهم و تأثیر عواملی همچون فقر مادّی و اقتصادی، ظلم اجتماعی و حقوقی و از دست دادن شأن و حیثیّت بین‏ المللی و جهانی در فاسد و نابهنجار ساختن زندگی انسان‏ها غفلت یا تغافل ندارد، بیشتر دل‌نگران محروم ماندن مردم از استكمالات معنوی و اخلاقی است و اگر با پدیده‏ های اجتماعی‏ مانند فقر و ظلم هم مبارزه می‏ كند، به علّت‏ تأثیر منفی‏ است كه هر یك از این پدیده‏ ها در استكمال معنوی و اخلاقی بشر می‏ تواند داشت. (علامه مصباح یزد، کتاب انقلاب اسلامی و ریشه های آن: 86)

ب) اقتصاد اسلامی، انقلاب اقتصادی

1. با وقوع انقلاب اسلامی این اندیشه در اذهان جهانیان شکل گرفت که انقلاب ایران وابسته به کدام جریان جهانی خواهد بود؟ آیا خط سرمایه‌داری انتخاب شود و یا خط غیر سرمایه‌داری و سوسیالیستی؟ حضرت امام خمینی(ره) در تبیین جهت‌گیری نظام اسلامی در پاسخ به این سؤال بیان داشتند که مکتب اسلامی به هیچ‌کدام یک از تئوری‌های غربی و شرقی وابسته نخواهد بود و به تبع نظام اقتصادی آن نیز مستقل از این دو نظام است. با وقوع انقلاب، شورای انقلاب اداره امور کشور را به دست گرفت. در این زمان ایران تحت تأثیر روحیات انقلابی و متأثر از شعار عدالت، مساوات و مبارزه با مظاهر سرمایه ­داری بود؛ از این رو با تملیک دارایی­ های سران و عناصر وابسته به رژیم، رنگ و بوی انقلابی به خود گرفت. (سایت بسیج)

2. ایران اسلامی با استعدادهای سرشار معنوی و مادی و ذخایر و منابع غنی و متنوع و زیرساخت‌های گسترده و مهم‌تر از همه، برخورداری از نیروی انسانی متعهد و کارآمد و دارای عزم راسخ برای پیشرفت، اگر از الگوی اقتصادی بومی و علمی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی که همان اقتصاد مقاومتی است، پیروی کند نه تنها بر همه‌ مشکلات اقتصادی فائق می‌آید و دشمن را که با تحمیل یک جنگ اقتصادی تمام عیار در برابر این ملت بزرگ صف‌آرایی کرده، به شکست و عقب‌نشینی وا می‌دارد، بلکه خواهد توانست در جهانی که مخاطرات و بی‌اطمینانی‌های ناشی از تحولات خارج از اختیار، مانند بحران‌های مالی، اقتصادی، سیاسی و... در آن رو به افزایش است، با حفظ دستاوردهای کشور در زمینه‌های مختلف و تداوم پیشرفت و تحقق آرمان‌ها و اصول قانون اساسی و سند چشم‌انداز بیست ساله، اقتصاد متکی به دانش و فناوری، عدالت بنیان، درون‌زا و برون‌گرا، پویا و پیشرو را محقق سازد و الگوئی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد. (مقدمه ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاوتی توسط مقام معظم رهبری)

 ج) مدیریت جهادی

اگر مدیریت جهادی یا همان کار و تلاش با نیت الهی و مبتنی بر علم و درایت حاکم باشد، مشکلات کشور، در شرایط کنونیِ فشارهای خباثت آمیزِ قدرتهای جهانی و در شرایط دیگر، قابل حل است و کشور حرکت رو به جلو را ادامه خواهد داد. (سخنان امام خامنه ای در دیدار با رئیس و اعضای شورای اسلامی، شهردار و معاونین و شهرداران مناطق مختلف تهران)

د) عزم ملی

1. آنچه برای بنای زندگی و سازندگی آینده مورد انتظار است، بدون مشارکت مردم تحقّق‌پذیر نیست. بنابراین علاوه بر مدیریّتی که مسئولین باید انجام بدهند، حضور مردم در هر دو عرصه لازم و ضروری است؛ هم عرصه‌ی اقتصاد، هم عرصه‌ی فرهنگ. بدون حضور مردم کار پیش نخواهد رفت و مقصود تحقّق پیدا نخواهد کرد. مردم در گروه‌های گوناگون مردمی با اراده و عزم راسخ ملّی میتوانند نقش‌آفرینی کنند. مسئولین هم برای اینکه بتوانند کار را به‌درستی پیش ببرند، احتیاج به پشتیبانی مردم دارند. آنها هم بایستی با توکّل به خدای متعال و با استمداد از توفیقات و تأییدات الهی و کمک مردمی، مجاهدانه وارد میدان عمل بشوند؛ هم در زمینه‌ی اقتصاد و هم در زمینه‌ فرهنگ. (سخنان امام خامنه ای در پیام نوروزی سال 1393)

2. کلمه عزم ملی یعنی استفاده از همه ظرفیتها و توان انسانی جامعه و تمام ایرانیان با هر دین، مذهب، گرایش سیاسی، خصوصیت قومی، اقلیمی و بومی. (سخنان آیت الله ملک حسینی، عضو مجلس خبرگان رهبری)

3. عزم ملی یعنی همه پای کار باشند و دولت از مردم حمایت کند. (حجت الاسلام اصغر عسکری، امام جمعه جیرفت)

کلام پایانی

امروز که 34 سال از آغاز انقلاب فرهنگی، با پیام مهم امام خمینی(ره) در فروردین ماه سال 1359 گذشته است، باید با نگاهی به گذشته، از اشتباهاتی که رخ داده درس گرفت، و همینطور با نگاه به آینده، نقاط حساس فرهنگی را مورد توجه قرار داد. وجود کلمه «عزم ملی» در عنوان سال جدید نشان می دهد که همه باید دست به دست هم بدهند و تلاش کنند؛ چراکه مسایل فرهنگی یک کشور و حتی بالاتر از آن، مسایل فرهنگی یک انقلاب جهانی مساله ای نیست که توسط یک ارگان و نهاد خاص انجام شود. مسولین نهادهای اجرایی کشور، نمایندگان مجلس و سایر مسولین کشور، نیاز به یک هم پیمانی و همپوشانی برای حرکت در این مسیر دارند و «عزم ملی» می تواند حرکت مسئولان را بیش از پیش سرعت بخشد؛ چراکه قطعا حکومت بدون مردم و مردم بدون حکومت در انجام هیچ هدفی به طور کامل موفق نخواهند بود. امید که در سال جدید، با تکیه بر فرمایشات رهبر عظیم الشان انقلاب و همت مسئولان با مدیریت جهادی و عزم ملی، فرهنگ انقلاب اسلامی پیش از پیش در جهان انعکاس یابد و ضعف های فرهنگی کشور در مبارزه با تهاجم فرهنگی، یکی پس از دیگری پوشش داده شود و اقتصاد کشور به شادابی و پویایی بیش از پیش دست یابد؛ ان شاءالله.

پی نوشت: لینک مطلب در خیبرآنلاین

پیوست: یاجوادالائمه (ع)

Where is the Achilles heel?
دوشنبه 16 مرداد 1396 08:29 ب.ظ
Someone necessarily assist to make significantly articles I might state.
This is the first time I frequented your web page and so far?
I surprised with the research you made to create this particular post amazing.

Excellent job!
Foot Complaints
جمعه 13 مرداد 1396 09:13 ب.ظ
If you are going for finest contents like I do, only pay a visit this website every day for the reason that it gives quality contents, thanks
dwight4rivers8.jimdo.com
چهارشنبه 14 تیر 1396 12:14 ب.ظ
This is really interesting, You are a very skilled blogger.
I've joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post.

Also, I've shared your site in my social networks!
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 03:58 ب.ظ
This info is worth everyone's attention. When can I find out more?
manicure
یکشنبه 13 فروردین 1396 10:48 ق.ظ
Hi! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
I'm getting tired of Wordpress because I've had issues with
hackers and I'm looking at options for another platform.
I would be great if you could point me in the direction of a good platform.
کاراته نیوز
دوشنبه 21 مهر 1393 11:01 ق.ظ
سلام راستشو بخوای داشتم بین صفحات وب گشت میزدم که به وبلاگ تو برخوردم... واقعا وبلاگ قشنگ و جذابی داری مطالبشم عالیه... میخواستم اگه موافق باشی، با سایت من تبادل لینک کنی.. البته میگم.. اگر موافقی... اگه نظرت مثبت بود، به آدرس سایت من مراجعه کن و به من اطلاع بده تا من هم تو رو با نام دلخواهت تو سایتم درج کنم... البته اگه بنر هم داری، میتونی آدرسش رو به علاوه آدرس وب خودت برام بفرستی تا بدرجمش.. منتظرتما، منو قال نذاری ;)
طراحی ناخن
جمعه 11 مهر 1393 08:47 ق.ظ
سلام دوست عزیز وب خوبی داری.ازش خوشم اومد. منم یه سایت دارم در مورد زیبایی و آرایش هست.حتما یه سر بزن.مطمئن باش دست خالی برنمیگردی | http://www.naildesigner.ir/
ان پک
پنجشنبه 10 مهر 1393 08:35 ب.ظ
ان پک تولید و عرضه کننده مستقم محصولات تبلیغاتی (نمایشگاهی و فروشگاهی) ساک فروشگاهی (دسته پانچی , دسته بنددار) جهت مشاهده محصولات + دریافت لیست قیمت به سایت مراجعه نمایید | http://Npack.ir
::: بانک علوم ::: Science Bank :::
پنجشنبه 10 مهر 1393 07:33 ب.ظ
سلام مایل به تبادل لینک با سایت شما هستیم . در صورت تمایل آدرس ما را با عنوان ::: بانک علوم ::: لینک کرده و سپس اطلاع دهید شما را با چه نامی لینک کنیم . | www.sb13.ir | موفق باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نویسندگان

صفحات جانبی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :