تبلیغات
انعکاس - نگاهی جامع به عملکرد 100 روزه دولت یازدهم...

انعکاس

فرقی نمی کند گودال کوچکی باشی یا دریای بیکران! زلال که باشی آسمان در توست...

...........................................................................................................

...............................................................................................................

سلام

این مطلب در سایت
صابر نیوز و همت نیوز و هفته نامه یالثارات منتشر شده است:

«نگاهی جامع به عملکرد 100 روزه دولت یازدهم...»
 
رئیس جمهور محترم و اعضای هیات دولت، بارها به انتقاد پذیری دولت یازدهم اشاره داشته اند. به همین مناسبت، چند نمونه از انتقاداتی که در این مدت کوتاه به دولت وارد بوده را از نظر می گذرانیم. و قبلا به این نکته واقفیم که نقد، نه به قصد تخریب، که با هدف کمک به دولت، می تواند دولتمردان را با نواقص و عیوب احتمالی آشنا کند:
 
1. سخنانی شکیل که خیلی زود فراموش شدند:
به این دو فرمایش رئیس جمهور، که قبل و بعد از انتخابات بیان شده است توجه کنید...
الف) قبل از انتخابات: «راه حل های 100 روزه برای حل مشکلات داخلی و خارجی دارم!»
بعد از انتخابات: «مشکلات چندین ساله در چند ماه و چند روز حل نمی شود!!»
ب) «‌دولت آینده دولت فراجناحی خواهد بود و همه نیروهای شایسته معتدل اصلاح‌طلب و اصولگرا در آن حضور خواهند داشت و محدودیتی وجود نخواهد داشت.»
حال باید پرسید با توجه به معرفی برخی از عوامل موثر در فتنه 88 تا چه اندازه اعتدال در کابینه دولت محترم شکل گرفته است؟ و قبل از آن، معنای اعتدال کدام است!؟
 
2. تفاوت داس با کمباین:
جناب آقای روحانی در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود بعد از پیروزی در انتخابات در جواب سوال یکی از خبرنگاران که از برکناری مدیران شایسته دولت دهم پرسیده بود فرمودند: «گفتیم کلید داریم، نه داس!»
حالا و بعد از گذشت نزدیک به صد روز، تنها به یک مورد از مواردی که در زیر مجموعه ایشان صورت گرفته توجه کنید...
وزیر محترم نفت، طی 50 روز، 56 انتصاب انجام داده اند!! یادش بخیر، زمانی که روزنامه ها نوشتند: علی دایی در 7 مسابقه 11 گل زد! آقای گل جهان در حالی این رکورد را ثبت کرده بود که در سالهای پایانی فوتبال خود بسر می برد، اما آقایان نیامده چنین کرده اند و اگر پا بدهد، کاملا روشن است که چه می خواهند بکنند! در همین زمینه آیت الله جنتی، خطیب نماز جمعه تهران می فرمایند: «در حال ‌حاضر عده‌ای با داس مشغول دروی نیروهای انقلابی هستند و روزنامه‌ها نیز بارها از این درویی‌‌ها نوشتند حال سوال من از رئیس جمهور این است که آیا شما این مسائل را می‌دانید یا خیر؟ اگر از این مسائل با خبر هستید که وااسفا اما اگر نمی‌دانید که وا حسرتا.../نماز جمعه اول آذرماه نود و دو»
 
3. دولت راست گویان:
به این اظهارات که توسط مقامات دولتی بیان شده توجه کنید...
الف) رئیس جمهور: دولت یازدهم در شرایطی کار خود را آغاز کرده است که با یک خزانه خالی و انبوهی بدهکاری مواجه است.
ب) وزیر اقتصاد: صندوق توسعه ملی بالای 50 میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد.
ج) معاون اول رئیس جمهور: موجودی صندوق 32 میلیارد دلار است.
د) رئیس دفتر رئیس جمهور و رئیس اتاق بازرگانی ایران: صندوق ملی 40 میلیارد موجودی دارد که این مبلغ به تولید اختصاص می یابد.
البته که مردم و رسانه ها در این میان باید پرتقال فروش را پیدا کنند. و صد البته که ما این کار را انجام داده ایم: هرکجا هر مشکلی بود، دولت احمدی نژاد مقصر است، ولاغیر...
 
4: «ابوالمشاغل»:
جناب آقای ترکان، در دولت یازدهم پست های متنوع و جذابی را یکی پس از دیگری به دست آورده اند که در ذیل به آنها اشاره می شود. البته که در دولت قبل، به چنین شخصیت هایی «ابولمشاغل» گفته می شد، بماند که در دولت یازدهم، استفاده از تجربه افرد جایگزین آن شده است...
4_1: مشاور ارشد رئیس جمهور
4_2: دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد
4_3: سرپرست سازمان فضایی ایران
4_4: سرپرست شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور
4_5: عضو شورای اقتصادی دانشگاه آزاد اسلامی
و...؟
 
5: ادب دولتمردان:
این ضرب المثل را از نقدهایی که به دولت های نهم و دهم وارد می شد آموختیم و چقدر هم زیباست که: «ادب مرد به ز دولت اوست!»
دو نمونه از اظهارات دولتمردان، صرفا جهت اطلاع...
جناب آقای ظریف، وزیر امور خارجه در جواب خانم کریستی پلوسی، دختر نانسی پلوسی، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا که در توئیتر در جواب تبریک سال نو آقای ظریف نوشته بود: «سال نو با پایان دادن به انکار هولوکاست از سوی ایرانیان شیرین تر می شود» می نویسند: «ایران هرگز هولوکاست را انکار نکرده است. مردی که هولوکاست را انکار می کرد رفته است، سال نو مبارک!»
سوالی که باید از آقای ظریف پرسید اینست که آیا مسئله مهم هولوکاست را می شود به این راحتی مورد بررسی قرار داد؟ اگر وزیر یک کشور، آنهم وزیر امور خارجه، مسئله ای را که از نوع اظهار نظرش مشخص است از آن اطلاعی ندارد به همین راحتی مستمسک رضایت یک بازدید کننده صفحه اینترنتی اش قرار دهد  چه کسی جوابگوی بازتاب و بازخوردهای آن است؟ امیدواریم بعد از پایان عمر دولت، مسولان دولت بعدی از خدمات شما به نیکی یاد کنند و خدای نکرده به این و آن تبریک نگویند که فلانی رفت!
اکبر ترکان، مشاور ارشد رئیس جمهور هم در اظهار نظری جنجانی می گوید: «اگر قرار شد مدیران احمدی نژاد شناسنامه دوم بگیرند، می توانند همراه باشند، اما نمی توانند محور باشند و اگر گروهی ذی نفوذ از چهره‌ها و شخصیت‌های صاحب‌نظر و صاحب مسند اصرار داشته باشند كه مدیران احمدی‌نژادی و از جمله استانداران ابقا شوند، این انتظار غیر منصفانه‌ای خواهد بود.»
شاید این اظهارات آقای ترکان، تفسیر فرمایش آقای روحانی قبل از انتخابات باشد که از همه نیروهای کارآمد و خدوم استفاده خواهد شد!
 
6: بی توجهی به مجلس شورای اسلامی:
الف) آقای نجفی به عنوان گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت آموزش و پرورش به مجلس معرفی می شود و بنا به دلایلی روشن موفق به کسب رای اعتماد از نمایندگان نمی شود. رئیس جمهور محترم هم بلافاصله ایشان را در سمتی بالاتر، یعنی معاونت رئیس جمهور منصوب می کنند! آیا معنی این انتصاب دهن کجی به مجلس نیست؟
ب) آقای توفیقی نزدیک به دو ماه سرپرست وزارت علوم می شود. نمایندگان مجلس بنا به استدلالی روشن، از جمله موثر بودن در فتنه 88 به رئیس جمهور اعلام می کنند که ایشان رای اعتماد مجلس را به کسب نخواهند کرد. دولت هم در اقدامی قابل توجه، آقای فرجی دانا را به مجلس معرفی کرده و در جلسه رای اعتماد به وزراء می فرمایند: «دولت اقدامات آقای توفیقی در مدت سرپرستی ایشان را تایید می کند!». به این ترتیب بعد از دکتر میلی منفرد که موفق به کسب رای اعتماد مجلس نمی شوند، و سرپرستی دوماهه آقای توفیقی، دکتر فرجی دانا به مجلس معرفی شده و موفق به کسب رای اعتماد می شوند. اما ایشان بلافاصله بعد از کسب رای اعتماد در اقدامی قابل تامل، هر دو گزینه ای را که مجلس دست رد به سینه آنها زده است به عنوان معاون و مشاور در این وزارت خانه منصوب می کنند. سوال اینجاست که اگر این اقدام دهن کجی به نمایندگان مجلس نیست، پس چیست؟ و اگر به همین راحتی دولت بخواهد فرایند رای اعتماد را دور بزند، چطور می توان ادعا داشت که «مجلس در راس امور است»؟
 
7: معاون پارلمانی:
معاون پارلمانی رئیس جمهور باید مجلسی باشد، تا هم بهتر و بیشتر با نمایندگان در ارتباط باشد، و هم حال و هوای مجلس را بیشتر درک کند. با این حال آقای روحانی در اقدامی قابل توجه، آقای «مجید انصاری» را در این سمت منصوب می کنند. ویدئوی حضور جناب انصاری که در تجمع غیر قانونی 25 خرداد در فضای مجازی در دسترس است به کنار، اما بهتر نبود از بین نمایندگان فعلی مجلس، نماینده ای به این سمت منصوب می شد؟
 
8: سخنگوی زن برای پیشانی دولت:
وزارت امور خارجه یکی از وزارتخانه های مهم دولت است. به نحوی که از آن به پیشانی دولت تعبیر می شود. اقدام دولت یازدهم در نصب سرکار خانم مرضیه افخم به سمت سخنگوی وزارت امور خارجه، مورد انتقاد بسیاری از دوستداران دکتر روحانی قرار گرفته است. به عنوان نمونه آیت الله علم الهدی در دیدار با دکتر روحانی به آیه 18 سوره مبارکه زخرف در خصوص انتخاب سخنگوی زن در امور خارجه می فرمایند: «از جنابعالی در این خصوص انتظار نداشتیم. سخنگوی وزارت خارجه بیانگر سیاست خارجی یک دولت اسلامی و دینی است، لذا نباید در این خصوص خلاف آیه قران عمل کرد.»
 
9: مجلسی که نباید دخالت کند، اما در راس امور است!
اگر در دولت قبل، کسی از بعضی اقدامات نمایندگان مجلس انتقاد می کرد، می گفتند و می نوشتند و فریاد بر می آوردند که
«مجلس در راس امور است». اما حالا که منافعشان ایجاب می کند همان مجلس نه تنها در راس امور نیست که حتی نباید در کار آنها کوچکترین دخالتی داشته باشد. چطور می شود فردی که صلاحیتش در مجلس به رای گذاشته شده، توسط وزیری در همان وزارتخانه منصوب شود و نمایندگان ساکت باشند!؟ چطور ممکن است اقداماتی که برای نظام اسلامی جز ضرر و زیان و فتنه انگیزی فایده دیگری ندارد به راحتی صورت بپذیرد و نمایندگان ساکت باشند؟ چطور می شود دانشجویانی که به جرم اقدام علیه امنیت ملی و آشوب از تحصیل محروم شده اند (و نه دانشجویانی که جرمشان احیانا سیاسی بوده) بدون بررسی پرونده به تحصیل فراخوانده شوند؟ و کسی نباشد که تذکر بدهد؟ ظاهرا برای بعضی مجلس تا زمانی در «راس امور» است که حامی منافع آنها باشد!
 
10: چه کسی رئیس جمهور است؟:
بعد از انتخاب آقای روحانی، نزدیک به 600 دیدار مردمی برای آیت الله هاشمی رفسنجانی ترتیب داده شده است. وظیفه ای که آقای قدرت علیخانی باید آنرا به سرانجام برساند. اگر کسی در گوشه ای پیدا بشود و بگوید مگر رئیس جمهور جدید «مستقل» نیست، چه جوابی باید داد؟ و اگر دیدارهای آقای هاشمی ربطی به انتخاب آقای روحانی ندارد، چرا قبل از این چنین برنامه هایی با این حجم و به این شدت وجود نداشت؟
 
11: حضور عوامل موثر فتنه 88 در دولت:
دولت دکتر روحانی از فتنه گری مبری است. خود آقای رئیس جمهور هم از شخصیت های ممتاز جمهوری اسلامی و معتمد نظامند. لیکن بعضی از شخصیت هایی که توسط دولت معرفی یا نصب شده اند، به وضوح در فتنه انگیزی های پس انقلاب نقش داشته اند. تنها برای نمونه به معرفی آقای سجادی به مجلس اشاره می شود. آقای سجادی زمانی معاون سازمان تربیت بدنی بود و تحصن مجلس ششم اتفاق افتاد، از سمت خود و برای همراهی با تحصن کنندگان استعفا کرد! معاون پارلمانی رئیس جمهور هم سابقه حضور در تجمعات غیر قانونی 25 خرداد 88 را دارد، و... امیدواریم معرفی این افراد، هدف خاصی را دنبال نکند. هدفی که بعضی از تحلیلگران آنرا «پاکسازی تدریجی جریان فتنه» می نامند.
 
12: هر که با ما نیست علیه ماست:
 بخشی از سخنان جنجالی رئیس جمهور در جلسه رای اعتماد به وزیر ورزش و جوانان: «مردم در ۲۴ خرداد به افراط، تفریط، خشونت، خودرأیی، تک رأیی، عدم مشورت و عدم تدبیر رأی ندادند و به اعتدال، تدبیر و عقلانیت رأی دادند.»
سخنان رئیس جمهور در مجلس اینگونه القا می کند که تقریبا نیمی از رای دهندگان طرفدار استبداد، خشونت و تندروی هستند. چرا که رای مردم به ایشان رای به اعتدال و تدبیر و عقلانیت بوده است، و کسانی که در انتخابات پیروز نشده اند، لابد نماد افراط، تفریط، خشونت، خود رایی و تک رایی، عدم مشورت و تدبیر بوده اند! البته که این مسئله باعث آزردگی خاطر نمایندگان شده و واکنش رسانه های مختلف را برانگیخت، اما انتظار می رفت رئیس جمهور با حضور مجددشان در مجلس شورای اسلامی، سخنان قبلی خود را اصلاح و از مردم عذرخواهی و دلجویی کنند، که این اتفاق هم نیافتاد...
 
13: ایران اسلامی و رابطه با آمریکا:
رابطه ایران اسلامی با استکبار جهانی و در راس آنها آمریکا، در طول سالهای پس از انقلاب، به شکل روشنی قابل بررسی است. اما در همین مدت کوتاه شکل گیری دولت یازدهم و روالی که مذاکرات طبق آن پیش رفته است، شاهد روند متفاوتی هستیم. بطوریکه قبل از مراسم سیزده آبان و روز دانش آموز، جسته و گریخته اظهاراتی در قالب یادداشت و مصاحبه، از شخصیت های مختلف بیان می شود با این مضمون که به خاطر حساسیت مذاکرات باید شعار «مرگ بر آمریکا» حذف شود. از طرف دیگر برای اولین بار پس از انقلاب، بین روسای جمهور ایران و آمریکا تماس تلفنی برقرار می شود، وزرای خارجه دو کشور بر سر میز مذاکره می نشینند و... . اما آنچه برای باید مورد توجه دولتمردان قرار گیرد، فرصت محدودی است که برای خدمت در اختیار آنان قرار گرفته است. می توان از همین فرصت، بهترین استفاده را برد و برعکس، می توان ننگی را برای همیشه بر پیشانی خود نشاند؛ ننگی که شاید کوچکترین آن امتیاز دادن به آمریکا باشد در قبال دریافت وعده هایی پوشالی و البته بده بستان لبخندهایی دیپلماتیک در پای میز مذاکره!
 
14: ادبیات خاص:
تفاوت عمده دکتر احمدی نژاد با آقای روحانی را در همین مدت کوتاه نیز می توان تشخیص داد. احمدی نژاد رک و راست و مستقیم با مردم و مسولان حرف می زد، اما آقای روحانی حرفش را بسیار زیرکانه بیان می کند. در طول استقرار دولت های نهم و دهم بارها و بارها شاهد بودیم که آقای احمدی نژاد در مجلس به گونه ای رک و مستقیم حرف می زد که انتقادهای زیادی را بر می انگیخت. اما امروز آقای روحانی همان حرفها را بسیار زیرکانه بیان می کند. برای نمونه ایشان در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به نمایندگان می گویند: «پیام مردم را در انتخابات 92 فراموش نکنیم» و «مردم در ۲۴ خرداد به افراط، تفریط، خشونت، خودرأیی، تک رأیی، عدم مشورت و عدم تدبیر رأی ندادند و به اعتدال، تدبیر و عقلانیت رأی دادند.» و شاید این فرمایشات به این معنی باشد که کسانی که به هر نحوی با دولت و سیاست هایش مخالفند، و انتقاد دارند، افراطی اند! چراکه پیام رای مردم، و پیروزی آقای روحانی یعنی اعتدال، و آراء سایر نمایندگان یعنی افراط! راستی همانهایی که دیروز دکتر احمدی نژاد را به خود رایی متهم می کردند، چه تعبیری از سخنان دکتر روحانی دارند؟
 
15: مسکن مهر؛ هم بله و هم نه:
وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم، در جلسه رای اعتمادش بر ادامه پروژه موفق مسکن تاکید داشت. اما اندکی بعد این طرح موفق را «تورم زا» توصیف کرد. بعد هم این نوع خانه سازی را به ضرر دولت های آینده دانست. به هر حال نباید به این راحتی طرحی که موجب می شد اقشار کم درآمد خانه دار شوند را زیر سوال برد. گرچه مجلس شورای اسلامی هم در این مورد بخوبی واکنش نشان داد. بطوریکه بعد از اظهارات وزیر راه و شهرسازی، کمیسیون عمران ایشان را برای پاره ای توضیحات به مجلس فراخواند، و یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس با اشاره به جلسه اعضای این کمیسیون با وزیر، اظهار داشت «بر تامین مسکن ارزان قیمت با هر نام و اسمی که باشد اصرار داریم...»
 
16: سفرهای استانی:
سفرهای استانی و رفتن اعضای هیات دولت، و در راس آنها رئیس جمهور به شهرها و روستاهای سراسر کشور، یکی از اقدامات بسیار خوب دولت های نهم و دهم بود که البته دکتر روحانی نیز بر ادامه آن تاکید دارند. اما گذشت بیش از 100 روز از آغاز به کار دولت، بدون حتی یک سفر استانی، و البته صحبت هایی که از گوشه و کنار در مورد حذف دیدارها و نامه های مردمی این سفرها به گوش می رسد کمی نگران کننده است. رئیس حوزه معاونت اجرائی رئیس جمهور در این مورد می گوید: «سفرهای استانی قرار است به لحاظ شکلی و ماهوی تغییرات اساسی نسبت به ادوار گذشته و سفرهای رؤسای جمهوری گذشته داشته باشد. در این سفرها برنامه ریزی برای دیدارهای مردمی که منجر به ارائه صدها هزار نامه غیرقابل پیگیری شود که تعهدات دست و پاگیر برای مسئولان محلی ایجاد کند انجام نشده است و در این سفرها موضوعات کلان در دستور کار قرار می گیرد.»
اما اگر یکی از نکات برجسته سفرهای استانی دولت های نهم و دهم را ارتباط نزدیک با مردم و حل مشکلات آنها بدانیم، معلوم نیست با حذف دیدارهای مردمی چه چیزی از این سفرها باقی می ماند. و اگر قرار بر اتخاذ تصمیمات کلان مدیریتی باشد، نیازی به تحمیل هزینه به کشور و صرف وقت برای بردن دولت به استان ها نیست و از همان پایتخت هم می توان مشکلات بررسی کرد...
 
17: اظهارات جنجالی دولتی ها:
الف) محمد علی نجفی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری: «موافق عرضه قلیان در برخی از مکان ها هستم!» و «اگر من با همسر و دخترم قلیان کشیدم چه اشکالی دارد که آنها هم یک پک قلیان بکشند.»
اظهارات آقای نجفی در بین رسانه ها سر و صدای زیادی به پا کرد. عده ای با گفته های ایشان موافق بودند و بعضی مخالف. در این بین نمایندگان مجلس هم نسبت به این سخنان واکنش نشان دادند. از جمله آقای احمدی لاشکی، نماینده نوشهر و چالوس که در واکنش به اظهارات آقای نجفی گفت: «به جای اینکه به حوزه سلامت کمک کنیم، چنین عارضهای به بخش سلامت وارد می کنید؟ ایشان باید روشن و شفاف اعلام کنند که این حرفشان چیزی جز آسیب به سلامت جامعه نیست.»
ب) علی جنتی، وریر فرهنگ و ارشاد اسلامی: «من اشکالی در تک‌خوانی بانوان نمی‌بینم!» و «هرکس در اظهار نظر شخصی خود در این باره آزاد است اما حتی بین مراجع تقلید هم نظر واحدی در این زمینه وجود ندارد. بعضی از مراجع تقلید گفته‌اند تک‌خوانی خانم‌ها اگر موجب مفسده نباشد؛ ایرادی ندارد.»
اما باید از ایشان سوال کرد که آیا مشکلات فرهنگ کشور با تک خوانی زنان حل می شود؟ یا با اینگونه اظهارات رسانه های بیگانه را تهییج می کنیم که در مورد خوانندگی زنان و احکام فقهی اسلام اظهار نظر کرده و اعتقاداتمان را دستمایه اظهارات سخیفشان قرار دهند؟ راستی این اظهارات دل دشمنان اسلام را بیشتر شاد می کند یا دوستان را؟ و اینکه چطور حضرت ایشان می توانند جلوی سوء استفاده هایی که از اینگونه اظهاراتشان می شود را بگیرند تا برای نظام و کشور هزینه ایجاد نکند؟
 
18: مذاکرات ژنو:
درباره مذاکرات ژنو و تعهداتی که داده ایم و آنچه در مقابل بدست آورده ایم حرف بسیار است. کوته سخن آنکه به نظر می رسد وزن آنچه داده ایم، با آنچه در مقابل دریافت می داریم بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، تعلیق غنی سازی بالای 5 درصد وزنی دارد بسیار بیشتر از آنچه 5+1 متعهد شده است. خنثی سازی 196 کیلوگرم مواد 20 درصد، که با زحمات دانشمندان و شهدای هسته ای ساخته شده است هم اگر بر باد رفتن بخشی از زحمات دانشمندان نباشد نمی دانیم چیست!؟ و خلاصه اینکه «حفظ شاکله اصلی تحریم ها» و «بازی با کلمات» چیزی نبود که بخواهیم برای آن جشن و پایکوبی راه بیاندازیم. همین چند وقت قبل بود که با حضور دکتر جلیلی در آلماتی بر سر غنی سازی 20 درصد گفتگو می شد و امروز...
 
19: لایحه حقوق شهروندی:
مدتی است که آقای رئیس جمهور از تدوین و بررسی حقوق شهروندی سخن می گویند. در این مورد تنها یک سوال وجود دارد، و آنهم اینکه فصل حقوق ملت، که فصل مستقلی است چه نقصان و کمبودی دارد که بخواهیم قانون جدیدی را در این مورد به تصویب برسانیم؟ و آیا امروز و با اینهمه گرفتاری، توجه به مسائل اقتصادی و فرهنگی مهمتر است و یا ایجاد حاشیه امن برای افرادی خاص؟
 
 20: در پایان فقط یک سوال:
حاج رحیم احمدی روشن، پدر شهید مصطفی احمدی روشن سوالی از آقای رئیس جمهور پرسیده که در حقیقت حرف دل خیلی از خانواده های شهداست: «از آقای رئیس جمهور می پرسم چرا باید کسانی که با مصطفی احمدی روشن زحمت کشیدند و جریان هسته ای را به این مرحله رساندند باید این طور برخورد شود و با اینکه به شغل خود عشق می ورزیدند از کار برکنار شوند؟ یکی از دلخوری های بزرگ ما این است که چرا بچه هایی که با مصطفی احمدی روشن در این وضعیت دخیل بودند و این وضعیت را به لطف خدا به این مرحله رساندند و جمهوری اسلامی ایران از ان بهره برداری می کند به راحتی کنار گذاشته می شوند...»

پیوست:
لینک مطلب در سایت همت نیوز
لینک مطلب در سایت صابر نیوز
لینک مطلب در یالثارات

پی نوشت: اللهّم صلی علی فاطمه و ابیها

Kacey
پنجشنبه 16 آذر 1396 08:50 ب.ظ
Hello there! This is my first visit to your blog! We are
a group of volunteers and starting a new initiative in a
community in the same niche. Your blog provided us useful information to
work on. You have done a outstanding job!
http://haksss.mihanblog.com
شنبه 10 تیر 1396 06:42 ق.ظ
Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other sites?
I have a blog based upon on the same ideas you discuss
and would really like to have you share some stories/information. I know my readers would value your work.
If you're even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.
serenanettleingham.weebly.com
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 12:39 ب.ظ
Everyone loves what you guys tend to be up
too. This kind of clever work and exposure! Keep up the great works guys I've incorporated you guys to my blogroll.
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 05:08 ب.ظ
Hi there would you mind letting me know which web host you're utilizing?
I've loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads
a lot faster then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a fair price?
Thank you, I appreciate it!
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 01:33 ب.ظ
Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4
year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She
placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!
محمدجواد
دوشنبه 11 آذر 1392 10:34 ب.ظ
مادر شهید محمد بروجردی در بیمارستان خاتم الانبیا در بخش آی سی یو بستری است
....
برای سلامتی مادر مسیح کردستان دعا کنید
....
مریم
یکشنبه 10 آذر 1392 12:06 ب.ظ
سلام وبلاگ زیبایی داری برای افزایش بازدید وبلاگت میتونی به آدرس زیر ثبتش کنی تا من و بقیه بازدید کنندگان بتونیم هر روز بهت سر بزنیم محلی که وبلاگت ثبت میکنی بزرگترین دایرکتوری وبلاگ نویسان است و پر بازدید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نویسندگان

صفحات جانبی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :