تبلیغات
انعکاس - توافق ژنو از نگاهی دیگر...

انعکاس

فرقی نمی کند گودال کوچکی باشی یا دریای بیکران! زلال که باشی آسمان در توست...

سه شنبه 5 آذر 1392

توافق ژنو از نگاهی دیگر...

نویسنده: احمد طحانی   

.................................................................

..................................................................

سلام

این مطلب در
سایت مسیر منتشر شده است:

توافق ژنو از نگاهی دیگر...
 
امتیازاتی که دادیم:
 
1: تعلیق غنی سازی بالای 5 درصد:
همین چهار سال قبل بود که دکتر احمدی نژاد دستور تولید سوخت 20 درصد را خطاب به رئیس وقت سازمان انرژی اتمی صادر کرد. رئیس جمهور سابق کشورمان پس از آنکه کشورهای آمریکا، روسیه و فرانسه حاضر به فروش سوخت 20 درصدی مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران نشدند این تصمیم مهم را اتخاذ کرد. دستور دکتر احمدی نژاد در 18 بهمن ماه 1388 صادر شد و در طی مدت نزدیک به دو سال، از صفحات سوخت 20 درصدی رونمایی شد. در توافق دولتمردان کشورمان در ژنو، به راحتی غنی سازی بالای 5 درصد ایران به حالت تعلیق در می آید و جالب تر اینکه طرف مقابل هم هیچگونه تعهدی نسبت به تامین سوخت هسته ای مورد نیاز کشورمان ندارد! به هر حال شاید مهمترین بند تعهدات کشورمان در ژنو، همین بند باشد، «توقف غنی سازی بالای 5 درصد.»
 
2: خنثی سازی 196 کیلوگرم مواد 20 درصد:
یکی دیگر از تعهدات ایران در توافق ژنو که دولتمردان از آن به عنوان پیروزی یاد می کنند، خنثی سازی اورانیوم های غنی شده توسط دانشمندان کشورمان، و در راس آنها شهدای بزرگوار هسته ای، در سالهای قبل است. در هر صورت این مهم در توافق ژنو وجود دارد و می شود نتیجه گرفت که زحمت شبانه روزی دانشمندان کشورمان، به همین راحتی خنثی سازی شده است! و البته، نیمی از آن قابل غنی سازی مجدد است!! به شرط اینکه طرف مقابل اجازه دهد!!!

3: عدم سوخت گذاری راکتور اراک:
راکتور اراک، بعد از راکتور تحقیقاتی تهران، یکی از مهمترین راکتورهای کشور است که می تواند بعد از پایان عمر مفید راکتور تهران، برای مصارف تحقیقاتی و همچنین تولید رادیو ایزوتوپ های پزشکی مورد استفاده قرار گیرد. البته در این بند از تعهد کشورمان در پیمان ژنو، دولتمردان متعهد شده اند که این راکتور را سوخت گذاری نکنند. شاید توجه به این مسئله که امکان خرید رادیو دارو از خارج کشور بصورت مطمئن تقریبا غیر ممکن است، و این نکته که کشورمان راکتور دیگری که بتواند این محصول را تولید کند ندارد، وضعیت تعهد صورت گرفته را بیش از پیش روشن کند. در هر صورت در این توافق و بدون تعارف، راکتور تقیقاتی اراک کارایی خودش را از دست می دهد...
 
4: ارائه اطلاعات در مورد معادن، شرکت های نورد اورانیوم و منابع مواد:
شاید در بین همه تعهدات کشورمان در ژنو، این سه مورد از همه عجیب تر به نظر برسد. ارائه اطلاعات، آنهم بصورت کاملا خودجوش! و داوطلبانه، به طرفهای مقابل علامت سوال بزرگی را در ذهن هر وطن دوستی می تواند ایجاد کند. اطلاعات معادن کشور، به چه کار 5+1 می آید؟ اطلاعات شرکت های نورد اورانیوم یک کشور مستقل و آزاد، چرا باید در اختیار دیگر کشورها قرار گیرد؟ و راستی چطور حاضر می شویم اطلات منبع مواد مورد استفاده کشورمان در تاسیسات تحقیقاتی و هسته ای را در اختیار 5+1 قرار دهیم؟ روشن است که طرف مقابل ایران، و علی الخصوص آمریکا که این روزها صدای جاسوسی و شنودهای مستبدانه اش از اقصی نقاط دنیا بلند است، به یک برد بزرگ دست یافته است. بطوریکه اگر این تعهد نبود، آمریکاییها حاضر بودند به خاطر این اطلاعات، دست به هر اقدامی بزنند. از جاسوسی گرفته تا شنود. و حاضر بودند مبالغ کلانی را برای رسیدن به هدفشان هزینه کنند. همانطور که قبلا این کار را انجام داده اند، و مثلا با هزینه ای بسیار زیاد، 90 شرکت جاسوسی را در آلمان تاسیس و اداره کرده اند!
 
آنچه در مقابل تحویل گرفتیم:
 
1: در مقابل همه 27 تعهدی که کشورمان در توافق ژنو به انجام آن ملزم شده است، 5+1 نیز 11 تعهد به کشورمان دارد. شاید در مقابل 27 تعهد کشورمان، این بندهای تعهدات 5+1 خنده دار به نظر برسند: «عدم اعمال تحریم جدید در شورای امنیت»، «عدم اعمال تحریم جدید در اروپا»، «عدم اعمال تحریم جدید در آمریکا». واقعیت اینست که تحریم های ظالمانه ای که علیه کشورمان در طول سالهای پس از انقلاب وارد شده است، از یک طرف باعث رشد و بالندگی کشور و اتکای به قدرت ها منابع داخلی بوده و از طرف دیگر باعث ضرر و زیان کشورهای تحریم کننده. بالاخره کشور ایران می تواند با جمعیت بالای 70 میلیون نفر، فواید اقتصادی زیادی برای کشورهای جهان داشته باشد. تحریم نفت و گاز ایران، بیشتر به زیان کشورهای استفاده کننده خواهد بود. وگرنه فروش این محصولات با دور زدن تحریم ها کار چندان دشواری نسیت. کمااینکه در همین چند وقت اخیر و اواخر دولت دهم، کار به همین منوال پیش می رفت. در هر صورت این چند بند، و بندی که به «فراهم کردن امکان ماندن صادرات نفت ایران در حد فعلی(!) و توقف روند کم کردن 20 درصد از آن هر شش ماه و دریافت مقدار مورد توافقی از پول نفتی که از این پس فروخته می شود(!!)» اشاره می کند نشان می دهد که آنچه طرف مقابل به آن متعهد شده، در نهایت حفظ شرایط فعلی کشور است با اندکی تغییر. یعنی تحریم خودرو، خطوط هوایی، طلا و فلزات گرانبها و صادارات پتروشیمی که حق هر کشوری است برداشته شده و باقی تحریم های ظالمانه همچنان در وضع موجود حفظ می شود.
 
2: بر اساس این توافق، چیزی نزدیک به 7 میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده ایران آزاد سازی می شود. اما بالغ بر 100 میلیارد دلار از آن همچنان امکان پذیر نخواهد بود. حال با یک محاسبه سرانگشتی، می توان حساب کرد که آیا توقف تولید و مطالعه رادیو داروهایی که برای درمان سرطان کاربرد دارد به آزاد سازی این مقدار ناچیز از دارایی هایی ایران که به ناحق از دسترس کشور خارج شده می صرفد یا خیر؟ همین مقدار هم در حالیست که محدودیت های متعدد دیگری نیز بر حقوق هسته ای مردم سایه انداخته است، از جمله توقف تولید سوخت بالای 5 درصد. به هر حال آزاد سازی این بخش از دارایی های کشور به حساب موقفیت مذاکرات ژنو گذاشته شده است، در حالیکه باید دید در این داد و ستد سیاسی چه داده ایم و چه گرفته ایم. بر همین اساس به نظر می رسد که متاسفانه وزن تنها یک مورد از تعهدات ایران، که همان عدم تولید سوخت بالای 5 درصد است، به آزاد سازی و بلکه پرداخت دهها برابری کل مبلغ بلوکه شده ایران می چربد. همین 7 میلیارد دلار هم در صورتی به عنوان امتیاز دهی 5+1 به ایران محسوب شده که تحریم هایی که صادرات کالاهای نفتی را مختل کرده و موجب از دست رفتن میلیاردها دلار از منابع کشور می شود همچنان به قوت خود باقیست! سوال اینجاست که اگر دولتمردان کشورمان بخواهند به ازای آزادسازی هر 7 میلیارد دلار از اموال بلوکه شدن کشورمان همین مقدار امتیاز بدهند، دیگر چه چیزی برای کشور باقی خواهد ماند؟
 
3: جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هم در گفتگو با سی ان ان تاکید می کند که برنامه هسته ای ایران واقعا رو به عقب می رود و در حوزه های حساس عملا قفل شده است. همچنین اظهار می دارد که معماری اساسی تحریم ها علیه ایران همچنان برجای خود باقی مانده و تنها کاهش اندکی از تحریم ها مورد توافق قرار گرفته است. وی همچنین در جمع خبرنگاران خارجی می گوید گام اول مذاکرات نمی گوید که ایران حق غنی سازی دارد. در این سند هیچ موردی از حق غنی سازی نیامده و این حق در ان پی تی هم نیامده و در این توافقنامه هم این را نمی گوید. گرچه به صحبت های دشمنان نظام اسلامی که بارها نیت پلید خود را در عرصه های مختلف نشان داده اند اعتبار و اعتمادی نیست، اما هر یک از این اظهارات می تواند زنگ خطری را برای مردم و مسولان کشور به صدا در آورد تا بیش از پیش بهوش باشیم. آنچه سخنان جان کری را برای ما مهم جلوه می دهد، توجه فوق العاده اسرائیلی ها و لابی آیپک به متن توافقنامه است. متنی که «بازی با کلمات» نه یک کلمه به آن اضافه می کند و نه کم. هر چه هست و نیست همین است که بر سر آن توافق شده است.
 
4: حضرت امام جمله معروفی دارند با این مضمون که: «اگر ما یک قدم عقب نشینی کنیم، دشمنان ما صدگام پیشروی خواهند کرد.» حقیقتا معنای این جمله امام اینقدر عمیق و روشن است که در مقابل هر عمل و تصمیمی که گرفته شود، تا انتهای آنرا به راحتی روشن می کند. اگر مبنای بررسی توافقنامه ژنو را همین فرمایش حضرت امام قرار دهیم، باید از مذاکرده کنندگان کشورمان پرسید که چطور می خواهند جلوی پیشروی های بعدی دشمن را بگیرند؟ البته اگر تعلیق غنی سازی بالای 5 درصد، و نابودی آنچه در این سالها بدست آمده را عقب نشینی بدانند! واقعا چطور می شود جلوی پیشروی های بعدی دشمن را گرفت؟ اگر دادن اطلاعات مفت و مجانی به 5+1 یک قدم به عقب باشد، که هست، پیشروی های بعدی دشمن چه خواهد بود؟ آیا غنی سازی 5 درصد هم متوقف می شود؟ آیا قرار است سانتریفیوژهای موجود هم از بین بروند؟ آیا راکتور تهران هم غیر فعال می شود؟ واقعا چه اتفاقی قرار است بیافتد؟ شاید هم مذاکره کنندگان به این امید نشسته اند که در قدم های بعدی، گروه های مذاکرده کننده بدون هیچ گونه چشم داشتی شروع کنند به امتیاز دادن به ایران و آزاد کردن اموال بلوکه شده ایران در اقساط 7 میلیارد دلاری!؟

پیوست:
لینک مطلب در سایت مسیر

پی نوشت: السلام علی حسن ابن علی ایّها المجتبی یابن رسول الله

How do you get a growth spurt?
جمعه 13 مرداد 1396 05:40 ب.ظ
I know this website provides quality dependent content and extra information, is there any other website which provides these kinds of information in quality?
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 12:53 ق.ظ
Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading your posts.
Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over
the same subjects? Thank you!
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 08:33 ب.ظ
Hey! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to give it a look.
I'm definitely loving the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to
my followers! Great blog and brilliant design.
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 08:22 ق.ظ
I think this is among the most vital information for me.
And i'm glad reading your article. But wanna remark on some general things, The website style is wonderful, the articles is really nice :
D. Good job, cheers
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نویسندگان

صفحات جانبی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :