تبلیغات
انعکاس - تاملی بر سخنان مهم رئیس جمهور در سازمان ملل...

انعکاس

فرقی نمی کند گودال کوچکی باشی یا دریای بیکران! زلال که باشی آسمان در توست...

..........................................................................................

.............................................................................................

سلام

این مطلب در سایت یزد فردا منتشر شده است:

عزت، اقتدار و عقلانیت
تاملی بر سخنان مهم رئیس جمهور در سازمان ملل
 
بعد از انتخابات یازدهم ریاست جمهوری، و پیروزی کاندیدای میانه رو و اعتدال گرایی که دولتش با عنوان دولت «تدبیر و امید» شناخته می شود، جایگاه کشورمان در جهان دچار تحول چشمگیری شد. از همان ساعات نخست پیروزی دکتر حسن روحانی، تحریم ها یکی پس از دیگری برداشته شد که تحریم های نرم افزاری توسط شرکت های معتبری چون گوگل و اپل از جمله آنها بود. گفتمان اعتدال گرایانه دولت تدبیر و امید، روزنه های فراوانی را برای پیشرفت هرچه بیشتر ایران در سطح منطقه و بین الملل بوجود آورده است که لغو پیاپی تحریم ها و پویایی اقتصاد و صنعت ایران، نشانه های امیدوار کننده ای از آن است...
 
نمونه ای از تحریم های لغو شده:
 
1. لغو تحریم های بانکی برای واردات غذا
2. لغو تحریم کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران
3. لغو تحریم 17 شرکت مهم داخلی
4. لغو تحریم شرکت اپل برای شهروندان ایرانی
5. لغو تحریم شرکت گوگل برای شهروندان ایرانی
6. لغو تحریم فروش تلفن همراه و کامپیوتر به ایران
و...
 
بدون شک در لغو تحریم های یادشده عوامل زیادی تاثیر گذار بوده و هستند. هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد که همه این دلایل را کنار بگذاریم و تنها بروی تدبیر دولت جدید تمرکز کنیم، اما در هر صورت یکی از مهمترین عوامل لغو تحریم ها، اتخاذ تدابیر همراه با عقلانیت توسط دولت جدید است. بازار خوب کشور پر جمعتی مثل ایران، و همینطور دور زدن تحریم های کشورمان، توسط کشورهای صاحب اقتصاد و البته پایان یافتن مهلت دادگاه اروپا و عدم وجود دلایل کافی برای ادامه روند تحریم ها می تواند از دیگر علل لغو تحریم ها باشد...
 
 
بعد از تغییر در روند گفتمان دولت جدید با سایر کشورها، سخنان رئیس جمهور کشورمان در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از زوایای گوناگونی اهمیت پیدا کرد. کشورهای مختلف و سران آنها منتظر بودند تا رویکرد جدید ایران را نسبت به اتفاقات مهم جهان بدانند، و همین، باعث شد سخنان دکتر حسن روحانی در مقر سازمان ملل، اهمیتی ویژه ای پیدا کند...
 
بررسی برخی از نکات مهم سخنان رئیس جمهور در سازمان ملل:
 
صلابت و اقتدار:

آقای روحانی در حضور نمایندگان سایر کشورها، به بررسی اوضاع کنونی جهان پرداخته و با نقد سیاست های دشمنان نظام اسلامی در تبلیغاتی که اسلام، تشیع و ایران را تهدید نشان می دهند، با سخنان کوبنده ای خود تبلیغ کنندگان را تهدید برای صلح و امنیت بین المللی معرفی می کند. آنچه در این سخنان اهمیت دارد، موضع قدرتمندانه رئیس جمهور، و صلابت و اقتداری است که در این سخنان موج می زند:
«گفتمان های تبلیغاتی و بی اساس دین ستیزانه، اسلام هراسانه، شیعه هراسانه و ایران هراسانه به واقع تهدیدی جدی علیه ثبات جهانی و امنیت انسانی است. این گفتمان تبلیغاتی، با طرح و القای تهدیدات فرضی و خیالی شکل خطرناکی به خود گرفته است. یکی از این تهدیدات خیالی، خطر موهوم ایران است. به بهانه این تهدید موهوم، چه اقدامات ناهنجار و چه جنایت ها در سه دهه گذشته صورت نگرفته است؟ تسلیح صدام حسین به سلاح های شیمیایی و حمایت طالبان تنها نمونه ای از این جنایت هاست. صریحاً و با قاطعیت تمام و با استناد به مدارک و شواهد متقن اعلام می دارم که آنهائی که دم از تهدید ایران می زنند، یا خود تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی اند یا به تهدید دامن می زنند. ایران نه فقط تهدید نیست، بلکه در آرمان و عمل، پیوسته منادی صلحِ عادلانه و امنیت همه جانبه بوده است.»
 
حمایت قاطع از فلسطین:
 
ظلم اسرائیل و کشورهای حامی اش به فلسطین، سالیان درازی است که ادامه دارد. برای بعضی متاسفانه این ظلم تکراری شده است و انگار اگر از آن سخنی به میان بیاید، اتلاف وقت صورت گرفته است! شعارهایی که بعضی از سیاست مداران در سالهای قبل مطرح می کردند، از قبیل اینکه ما باید به وضع کشور خودمان برسیم، و به گرسنگان کشور خودمان بیاندیشیم، نه دیگر کشورها، در حقیقت منافی پیام نوع دوستی اسلام است. در دین مبین اسلام، هر کس به ظلم ظالمی راضی باشد، در ظلم او شریک است. و هر کس صدای فریاد مظلومی را بشنود و به یاری او نشتابد مسلمان نیست! بنابراین اهمیت مسئله فلسطین بیش از آنست که گذر زمان آنرا به ورطه فراموشی بکشاند. فریاد های متفکر شهید، استاد مطهری هیچ گاه کهنه نخواهد شد، آنجا که فریاد می زد: «والله و بالله ما در برابر این قضیه‏ مسئولیم . به خدا قسم مسئولیت داریم . به خدا قسم ما غافل هستیم . و الله قضیه‏ای که دل پیغمبر اکرم را امروز خون کرده است ، این قضیه است . داستانی که دل حسین بن علی را خون کرده ، این قضیه است . اگر می‏خواهیم‏ به خودمان ارزش بدهیم ، اگر می‏خواهیم به عزاداری حسین بن علی ارزش‏ بدهیم ، باید فکر کنیم که اگر حسین بن علی امروز بود و خودش می‏گفت برای‏ من عزاداری کنید ، می‏گفت چه شعاری بدهید ؟ آیا می‏گفت بخوانید : ” نوجوان اکبر من” یا می‏گفت بگویید : ” زینب مضطرم الوداع ، الوداع ” ؟! چیزهایی که من ( امام حسین ) در عمرم هرگز به اینجور شعارهای پست و کثیف ذلت آور تن ندادم و یک کلمه از این حرفها نگفتم؟! اگر حسین بن‏ علی بود می‏گفت اگر می‏خواهی برای من عزاداری کنی، برای من سینه و زنجیر بزنی، شعار امروز تو باید فلسطین باشد . شمر امروز موشه دایان است. شمر هزار و سیصد سال پیش مُرد، شمر امروز را بشناس. امروز باید در و دیوار این شهر با شعار فلسطین تکان بخورد. هی دروغ در مغز ما کردند که‏ آقا این یک مسئله داخلی است. مربوط به عرب و اسرائیل است...»
دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان نیز در سخنانشان به این مهم اشاره کرده و می گویند:
«آنچه بر مردم مظلوم فلسطین می رود، چیزی جز یک خشونت ساختاری نیست. سرزمین فلسطین در اشغال است. حقوق اولیه فلسطینیان به طور فاجعه باری نقض می شود و آنها از بازگشت به خانه، محل تولد و دسترسی به سرزمین مادری محرومند. جنایاتی که بر مردم بی گناه فلسطین می رود، خشونت نهادینه ای را به نمایش می گذارد که برای توصیف آن، آپارتاید مفهوم و واژه کم وزنی بنظر می آید.»
 

تحریم جلوه ای از خشونت:
 
مسئله تحریم، اگر آلت دست زورگویان و مستکبران قرار گیرد، و اگربه دور از هیاهوی رسانه ای به آن پرداخته شود، مشخص خواهد شد که مسئله ای کاملا ضد انسانی است. و دلیل این ادعا، تاثیر مستقیم آن بر معیشت مردم است. کشوری که تحریم می شود، در سطوح مختلف، ممکن است در تامین حداقل های مورد نیاز زندگی مردمش دچار مشکل شود. به لحاظ دارویی و غذایی، و به لحاظ آموزشی و حتی سیاسی. رئیس جمهور کشورمان، با یادآوری وضعیت اسف بار مردم عراق، تحریم های ناعادلانه را زیر سوال می برند. دکتر حسن روحانی در بخشی از سخنانشان می گویند:
«تحریم های غیر عادلانه،به عنوان جلوه دیگری از خشونت، ذاتاً ضد صلح و ضد بشری هستند که برخلاف تبلیغات تحریم گران، دولت ها و نخبگان سیاسی را هدف قرار نمی دهند، بلکه بیش از همه، مردمان عادی را قربانی دعواهای سیاسی خود می کنند. میلیون ها عراقی را فراموش نکنیم که در اثر تحریم هائی که با زَروَرق های حقوقی در نهادهای بین المللی پیچیده شده بودند، آسیب دیدند؛ جان باختند؛و هنوز عده قابل توجهی از آنها در سرتاسر زندگی باید زجر بکشند. این تحریم ها خشونت آمیزند. هوشمند و غیر هوشمند ویک جانبه و چند جانبه ندارند. این تحریم ها ناقض حقوق مسلم بشری، از جمله حق صلح، حق توسعه، حق دسترسی به بهداشت، حق آموزش و فراتر از همه حق حیات می باشند. نتیجه تحریم ها، علیرغم هرگونه لفاظی و بازی با واژه ها، همان آتش افروزی و جنگ طلبی و نابودی انسان هاست. این آتش فقط دامن قربانیان تحریم را نمی گیرد، بلکه به اقتصاد وزندگی مردمِ جوامع تحریم کننده نیز، لطمه وارد می کند.»
 
تدبیر راه حل بحران های جهانی:
 
رئیس جمهور کشورمان، تدبیر را کلید حل مشکلات اساسی در سطح بین الملل دانسته و برخورد مسولانه را حلال مسائل می دانند. دفاع از صلح و دموکراسی نیز به جای راه حل های خشونت آمیز در حل مسائل کشورهایی مثل سوریه در سخنان آقای روحانی مورد توجه قرار می گیرد. ایشان درباره سیاست خارجی دولت تدبیر و امید می گویند:
«ترکیب امید و تدبیر و اعتدال در سیاست خارجی به آن معناست که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای نسبت به امنیت منطقه و جهان، مسئولانه برخورد می کند و آمادگی همکاری چند جانبه و همه جانبه با سایر بازیگران مسئول در این عرصه ها را دارد. ما از صلح مبتنی بر دموکراسی و صندوق رأی در همه جای جهان از جمله در سوریه و بحرین و دیگر کشورهای منطقه دفاع می کنیم و معتقدیم راه های خشونت آمیز برای بحران های جهانی وجود ندارد و تنها به کمک خرد انسانی و با تعامل و اعتدال می توان بر واقعیت های تلخ جامعه بشری غلبه کرد. لذا تضمین صلح و دموکراسی، و تأمین منافع مشروع همه کشورها در جهان، و از جمله در منطقه خاورمیانه، با نظامیگری محقق نمی شود.»
 
سخنان ماندگار:
 
رئیس جمهور کشورمان، با اشاره به صدایی که پیاپی و به حالت تهدید گوشزد می کرد که «گزینه جنگ (نظامی) روی میز است»، جمله ای زیبا را بیان کرد که می تواند برای همیشه ماندگار شود؛ «صلح در دسترس است». بعد از آن پیشنهاد طرح «جهان علیه خشونت و افراطی گری» را مطرح کرد که جا دارد برای همیشه مورد اهتمام قرار گیرد. به هر روی مطرح کردن صلح به جای جنگ و دعوت همه به ایجاد بستری مملو از تدبیر و امید، نکات مثبتی است که می تواند برای سایر کشورها مورد توجه قرار گیرد...
 
بیتی از فرودسی بزرگ:
 
یکی از شهرت های آقای روحانی به سخنرانی های جذاب و گیرایشان است. ایشان به خوبی می دانند که چگونه از آیات قران و احادیث معصومین استفاده ببرند. همینطور استفاده از اشعار بزرگان در سخنان ایشان، سنتی است که تقریبا از قدیم صورت می گرفته است. در خاطرات یکی از بزرگان بود که سخنان آقای روحانی، خصوصا بعد از انقلاب و در جمع دانشجویان، همیشه پر حرارت و جذاب بوده و قطعا یکی از دلایلش همین حسن سلیقه هاست. در سخنرانی سازمان ملل رئیس جمهور نیز، بیتی ماندگار در بهترین جای سخنرانی آورده می شود. قبل از خواندن بیت، جملاتی می آید که در حقیقت بیت فرودسی، معنی آن جملات را کامل کرده و به اوج می رساند:
«ما باید بپذیریم و بتوانیم در اینجا افقی را بگشاییم که درآن به جای جنگ، صلح،به جای خشونت، مدارا، به جای خونریزی، پیشرفت،به جای تبعیض، عدالت،به جای فقر، برخورداری و به جای استبداد، آزادی درسراسرجهان بهتردیده شود. به گفته فردوسی، شاعر بلند آوازه ایران:
بکوشید نیکی به کار آورید
چو دیدید سرما بهار آورید...»

 
آیه ای از قران کریم:
 
رئیس جمهور کشورمان در پایان با قرائت آیه ای از قران، حسن ختامی قابل تامل داشت که: «و لقد کتبنا فی الزّبور من بعد الذّکر انّ الارض یرثها عبادی الصالحون»
 

و چه عجیب آیه ای است این آیه که:
 
زمین به بندگان صالحش به ارث خواهد رسید...
اللهّم عجّل لولیک الفرج

پی نوشت:
لینک مطلب در یزد فردا
 
پیوست: السلام علیک یا بقیه الله فی ارضه

How you can increase your height?
سه شنبه 10 مرداد 1396 08:15 ب.ظ
Thanks to my father who informed me about this weblog,
this web site is actually remarkable.
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 07:30 ب.ظ
It is appropriate time to make a few plans for the future and
it is time to be happy. I've read this submit and if I could I want to suggest you some interesting issues or tips.
Perhaps you can write subsequent articles referring
to this article. I wish to read more issues approximately it!
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 11:56 ق.ظ
Hey there I am so thrilled I found your web site, I really found you by accident, while I was searching on Google for something else, Anyways I am here now and would just like to say kudos for
a incredible post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it
all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will
be back to read a lot more, Please do keep up the excellent jo.
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 08:39 ب.ظ
Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you
know a few of the images aren't loading correctly.
I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different internet browsers and both show the same
outcome.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نویسندگان

صفحات جانبی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :