تبلیغات
انعکاس - به بهانه نمایشگاه بزرگ کتاب...

انعکاس

فرقی نمی کند گودال کوچکی باشی یا دریای بیکران! زلال که باشی آسمان در توست...

یکشنبه 18 فروردین 1392

به بهانه نمایشگاه بزرگ کتاب...

نویسنده: احمد طحانی   

..........................................................................................

.............................................................................................


سلام

این مطلب در هفته نامه یزد آوا به چاپ رسیده است:

«به بهانه نمایشگاه بزرگ کتاب... »

کسب رتبه آخر مطالعه روزنامه در یزد، دیار علم و دانش و معرفت، در بین همه استان های کشور مسئله ای است که جای تامل دارد. همینطور رتبه سی ام استانمان در مطالعه کتب غیر درسی، و رتبه پانزدهم در مطالعه کتب درسی. جالب اینست که همه این آمار و ارقام در حالی اعلام می شود که یزد در کشور به دارالعلم شهره است، و وقتی می بینیم که فرزندان استانمان طی 17 سال رتبه های نخست کنکور کشور را به دست آورده اند بیشتر به فکر فرو می رویم که دلیل این امر، یعنی پایین بودن سرانه مطالعه در استان چیست؟
اگر بخواهیم به این موضوع نگاهی کلی بیاندازیم، مسائل اقتصادی در درجه اول قرار می گیرند، بطوریکه متاسفانه در سبد هزینه خانواده ی ما یزدی ها، خرید مطبوعات، اعم از کتاب و نشریات مختلف جایی ندارد. و معدود کسانی که به خرید روزنامه و مجله می پردازند هم بیشتر در سه بخش حوادث، ورزشی و سینما هزینه می کنند. اما از نظر نگارنده، قبل از آن که مسائل اقتصادی در خرید مردم نقش داشته باشد، نکات ریز و درشت دیگری در این زمینه نقش آفرینی می کنند؛ که شاید مهمترین آن جای خالی نشریاتی است که به همراه تولید و انتشار مطالب مفید، جذابیت هم داشته باشند. مثلا اگر مردم شریف استانمان، به مطبوعات بومی و محلی اقبال چندانی نشان نمی دهند، دلیلش تنها کیفیت پایین اکثر این نشریات است. تصور بفرمایید روزنامه ای در استان منتشر شود که اتفاقات ریز و درشت داخل استان را گزارش کند؛ اتفاقات فرهنگی و علمی از برگزاری نمایشگاه های مختلف گرفته تا اتفاقات اجتماعی و ورزشی، و البته سیاسی را پوشش دهد. بعد از آن به تولید و نه کپی مقاله و یادداشت در موضوعاتی بروز، مهم و جذاب بپردازد. با مخاطب در ارتباط باشد، بخش های جذاب ادبی، فرهنگی و ورزشی را در خود جای دهد، و... . وقتی چنین نشریه ای با قیمت مناسب عرضه شود، یقینا مردم فرهنگدوست دیارمان هم از آن استقبال می کنند. اما وقتی نشریاتی که تحت عنوان مطبوعات محلی کار می کنند، تنها به دستچین و کپی کردن اخبار و مطالب مختلف اکتفا می کنند، چه دلیلی دارد که یک شهروند یزدی آن نشریه را تهیه کند، آنهم در صورتیکه اصل خبر را می تواند در رسانه ملی، روزنامه های کشوری و سایت های مختلف مشاهده و مطالعه کند!؟
بعد از مسائل اقتصادی، مشکلات شخصی، و گرفتاری های ریز و درشتی که مهمان امروز خانواده شهروندان یزدی، و بلکه مردم کل کشورمان است دلیل پایین بودن سرانه مطالعه است. یک شهروند یزدی در طول روز با چنان مسائل ریز و درشت و متعددی مواجه است که به قول معروف حتی فرصت سرخاراندن را هم به او نمی دهد، چه رسد به خواندن کتاب و روزنامه و ورق زدن مجله! اما این دلیل هم از نظر نگارنده تنها ظاهر قضیه است. و قبل از آن، ریشه مسئله را باید در انگیزه افراد جستجو کرد. آیا ممکن است که هر کدام از ما در طول روز، وقت خواندن کتاب و روزنامه و مجله را نداشته باشیم؟ حتی نیم ساعت!؟ آیا کسی هست که به همین مقدار هم برای مطالعه وقت نداشته باشد؟ واقعیت اینست که در زندگی هر یک از ما، ساعات و لحظاتی وجود دارند که می شود از آنها به بهترین نحو استفاده کرد. دقایقی که متاسفانه به بطالت گذرانده می شوند. اوقاتی که به معنی واقعی کلمه هدر می روند، در حالیکه می شود چند دقیقه از آن را به مرور اخبار سیاسی، فرهنگی، اجتماعی کشور و استان، با روزنامه گذراند، و باقی آن را بطور هدفمند به مطالعه کتاب پرداخت. شاید بازگو کردن این ماجرا که دکتر الهی قمشه ای در یکی از سخنرانی هایشان نقل می کردند خالی از لطف نباشد؛ ایشان می فرمودند: از شخصی که اطلاعات بسیار زیاد و عجیب و غریبی در مورد یک موضوع خاص داشت (فرض بفرمایید ادبیات یا تاریخ) سوال کردند که چطور این اطلاعات را به دست آوردی؟ یا به قول معروف راز موفقیتت چیست؟ و او جواب داده بود: هر شب، فقط یک ربع در آن موضوع خاص مطالعه می کنم. فقط یک ربع! و همان یک ربع مطالعه ی هدفمند، دایره ای از معلومات و اطلاعات مفید را در اختیار او قرار داده بود. یک ربعی که هر یک از ما چندین و چندتای آن را در طول روز هدر می دهیم...
اگر در این رابطه، یعنی سرانه مطالعه، بخواهیم نگاه دقیق تری به آمار بیاندازیم خواهیم دید که مقدار مطالعه غیر درسی در استان، برای هر فرد 74 دقیقه بوده است. که اگر خواندن کلام الله مجید و ادعیه را از این رقم کم کنیم، مشاهده می کنیم که مطالعه خالص کتاب تنها 24 دقیقه در روز است. این آمار که از نظر سنجی سال 89 برای سنجش میزان مطالعه در کشور به دست آمده و به نظر نمی رسد تا به امروز، تغییر چندانی کرده باشد، نشان دهنده میانگین مطالعه افراد جامعه است. طبیعی است که اشخاص انگشت شماری که اهل مطالعه اند، و قشر فرهنگی و دانشگاهی استان شامل استاتید و دانشجویان، و... جور همین دقایق اندک را کشیده اند و اگر افراد یاد شده که درصد پایینی از کل را تشکیل می دهند از جامعه آماریمان کم کنیم، بدون شک عددی که به دست می آید باعث خجالت خواهد بود! به هر روی، مسولان فرهنگی کشور و استان، از طریق کارهای مختلف، در تلاشند تا به بهبود شرایط کمک کنند و همشهریان و هموطنان عزیزمان را به مطالعه تشویق و ترغیب. یکی از فعالیت هایی که در این زمینه صورت گرفته، تاسیس کتابخانه های عمومی در سطح شهر است. بطوریکه اگر کسی پیدا بشود و بگوید که من در فلان منطقه زندگی می کنم که کتابخانه عمومی در آن حوالی نیست، باید گفت کم لطفی کرده است. خوشبختانه در تقویت این کتابخانه ها و ترغیب مردم هم کارهای خوبی صورت گرفته است. به عنوان مثال طرح «کتاب من» که در کل کشور اجرا می شود، یکی از برنامه های جالبی است که از سوی مسولین با جدیت دنبال می شود. شما به کتابخانه می روید، کتاب مورد نظرتان که به هر دلیلی در آرشیو کتابخانه موجود نیست را سفارش می دهید، و ظرف کمتر از ده روز آنرا به لیست کتابهای کتابخانه اضافه می کنید! تا هم خودتان استفاده کنید و هم سایر مراجعان. کار دیگری که صورت گرفته عضویت رایگان مخاطبان در هفته کتاب است. و کارهای ریز و درشت دیگری که جای تقدیر و تشکر دارد. اما گل سر سبد همه این اقدامات، برپایی نمایشگاه های کتاب است که هر چند وقت یکبار شوک کوچکی به بدن نحیف و نیمه جان کتاب و کتاب خوانی می دهد. خوشبختانه اینبار هم در استان، نمایشگاه کتابی به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و شرکت ناشران کشوری و استانی برپا شده است که با داشتن 250 بخش مختلف و عرضه محصولات فرهنگی و برنامه های متنوع جنبی، می تواند جرقه ای باشد برای استفاده بیشتر و بهتر همشهریانمان از کتاب و محصولات فرهنگی. این نمایشگاه که از 2 تا 18 اسفند ماه و در دانشگاه یزد برپا شده است، بهانه ی خوبی است تا به خودمان، و به کسانی که دوستشان داریم کتاب هدیه کنیم. و به قول آقای مسعود خیرخواه، مجری فرهیخته رسانه ملی: «با کتاب باشیم که کتاب، عمر دوباره است»

پی نوشت: متاسفانه یزد آوا نسخه اینترنتی ندارد، و بنابراین مطلب وب با ویرایش در نشریه کار شده است.

پیوست: سلام بر بانوی آب و آینه (س)

How do you get rid of Achilles tendonitis?
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:44 ق.ظ
Great article. I am facing a few of these issues as well..
مریم
یکشنبه 18 فروردین 1392 08:26 ق.ظ
با سلام
با عضویت در سایت پارس پا از تک تک بازدیدکنندگان وبلاگتان درامد داشته باشید.
بلاگ دایر
یکشنبه 18 فروردین 1392 07:22 ق.ظ
وبلاگ خود را به فهرست وبلاگ های فارسی اضافه کنید.

www.blogdir.ir
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نویسندگان

صفحات جانبی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :