تبلیغات
انعکاس - منهای آزادی...

انعکاس

فرقی نمی کند گودال کوچکی باشی یا دریای بیکران! زلال که باشی آسمان در توست...

دوشنبه 27 آذر 1391

منهای آزادی...

نویسنده: احمد طحانی   

.............................................................

................................................................

سلام

این مطلب در روزنامه کیهان به یادگار مانده است:

منهای آزادی

انتخابات ریاست جمهوری آمریكا كه همین چند روز پیش نتیجه اش اعلام شد، طی روزهای گذشته درصدر اخبار سیاسی دنیا قرار داشت . به همین جهت از دو جنبه آن را مورد بررسی قرار می دهیم:
اول: قانون انتخابات آمریكا و دوم: انتخابات اخیر و نتیجه آن
1-شاید برایتان جالب باشد كه بدانید سابقه دارها یا متهمین، حتی اگر تبرئه شده باشند هم نمی توانند در انتخابات آمریكا شركت كنند! و جالب تر از آن اینكه سالهاست كه عده زیادی از مردم آمریكا از جمله بعضی از سیاه پوستان و مهاجرانی با اصلیت آمریكای لاتین هم از حق رای محرومند! در این باره اگر ماجرای سفر هیئت نمایندگی انجمن رنگین پوستان آمریكا به ژنو را بررسی كنیم به نكات جالبی می رسیم. بنجامین جیلوس، كه سرپرستی این هیئت را به عهده دارد، همین چند وقت پیش خواستار تحقیق و تفحص سازمان ملل در رابطه با قانون انتخابات آمریكا، بخصوص در ایالت های جنوبی شده است! گرچه سازمان ملل حق دخالت در امور داخلی كشورها را ندارد، اما جیلوس معتقد است كه مهم ترین اتفاقی كه از این طریق رخ می دهد، همان عرق شرمی است كه در صورت دخالت سازمان ملل، بر چهره دولتمردان آمریكایی خواهد دوید! از همه این مسائل كه بگذریم، سوالی پیش می آید كه این چه جور دموكراسی است كه آمریكایی های مدعی ، اساسی ترین حقوق شهروندان خودشان را نادیده می گیرند؟ و چه قانونی است كه شهروندانی را كه به گزارش مركز حقوقی برنان، در انتخابات قبلی آمریكا قریب به پنج میلیون نفر بوده اند از رای دادن و دخالت در سرنوشتشان محروم كرده است؟ بگذریم از اینكه قوانین رای دادن در ایالت های مختلف آمریكا متفاوت است، و مثلا در 14 ایالت مختلف، 19 قانون متفاوت وجود دارد! در بعضی ایالت ها نیازی به ارائه كارت شناسایی عكس دار نیست، و در بعضی ایالت ها لزوم ارائه كارت عكسدار باعث عدم رای گیری از بسیاری از مردم، از جمله سیاه پوستان و سالمندان می شود! به هر روی كشوری كه ادعای اجرای دموكراسی در آن گوش دنیا را كر كرده، و به خودش اجازه می دهد در مورد قوانین داخلی كشورهای مختلف، از جمله كشور عزیز خودمان اظهارنظر كند چنین وضعی دارد. اما اگر بخواهیم یك نگاه كلی به انتخابات ریاست جمهوری در آمریكا بیندازیم، مشاهده می كنیم كه رئیس جمهور این كشور براساس قانون عجیب و غریبش، با رای غیرمستقیم مردم انتخاب می شود؛ به این نحو كه در مرحله اول، مردم با رای خود هیئت های انتخاباتی را تعیین می كنند. هر ایالت به صورت مستقل ، براساس جمعیتش تعدادی نامزد برای راهیابی به این هیئت ها دارد. نامزدهای این مرحله كه در حال حاضر حدود 540 نفر می شوند، از سوی احزاب معرفی می شوند؛ و در مرحله بعد این هیئت ها به نامزدهای ریاست جمهوری رای می دهند، و نامزدی كه نیمی از آرای هیئت های انتخاباتی را به دست آورد، بر كرسی ریاست جمهوری می نشیند. این شیوه عجیب، احتمال این را به وجود می آورد كه شخصی با رای مردمی كمتر، و با آرای هیئت های انتخاباتی بر كرسی ریاست جمهوری تكیه بزند! كما اینكه این اتفاق قبلا در سالهای 1876، 1888 و 2000 رخ داده است. و به قول خود آمریكایی ها، كسی بر مسند امور نشسته كه «رئیس جمهور اقلیت» است!
حال، با این شیوه پیچیده، ممكن است هیچ یك از نامزدها موفق نشوند تا حداقل آرای هیئت های انتخاباتی را كسب كنند. آن وقت است كه تعیین رئیس جمهور برعهده كنگره است، و اگر باز هم نتیجه ای حاصل نشد، این بار مجلس سنا رئیس جمهور را تعیین می كند. این روند طولانی و طاقت فرسای انتخابات ریاست جمهوری، سالهاست كه در آمریكا اجرا می شود و در حقیقت خود مردم آمریكا هم رضایتی از آن ندارند. جدای از سروصداهایی كه سردمداران آمریكا در جهان به راه می اندازند، یك نوع مردم فریبی بر این كشور حكم فرماست كه نه تنها مایه برتری نیست، بلكه حقیقتا برای مردم و دولتمردان آمریكا باعث سرشكستگی است. معلوم است كه با چنین قانونی، مردم ایالتی مثل كالیفرنیا تا چند سال قبل به دلیل جمعیت كمشان اصلا حق رای نداشتند! و در مقابل، بخش اعظمی از هیئت انتخابات را ایالت های پرجمعیتی مثل نیویورك تشكیل می دادند! حتما این فرایند انتخاباتی به لهجه آمریكایی می شود: آزادی! و به لهجه بریتانیایی می شود: دموكراسی! و لابد به خاطر همین قوانین درخشان است كه دولتمردان آمریكایی به خودشان اجازه می دهند تا در كوچك ترین امور داخلی سایر كشورها دخالت كنند...
2. در مورد انتخابات اخیر، بد نیست با یادآوری مصاحبه خبرنگار صدا و سیما با یك شهروند آمریكایی شروع كنیم؛ شهروند زن آمریكایی در مصاحبه با خبرنگار واحد مركزی خبر می گفت: ما از هیچ یك از كاندیدها راضی نیستیم، ولی چه كار می توانیم بكنیم؟ شانس دیگری وجود ندارد! شاید این مصاحبه حقیقت ماجرا، یعنی نبود شانسی غیر از آنچه سرمایه داران آمریكایی می خواهند، را به شكل درستی نمایش نداده باشد، ولی اگر از بازداشت سومین كاندیدای انتخابات آمریكا كه اصلا معلوم نبود كجا هست و چه می كند كمی اطلاع پیدا كنیم، مسئله روشن تر می شود. خانم جیل استاین سومین نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریكا بود كه تا قبل از شروع فرایند رأی گیری اعتراض های فراوانی داشت به اینكه او و اعضای حزب سبز آمریكا را به مناظره های انتخاباتی راه نمی دهند! عجیب تر اینكه پلیس آمریكا، این خانم و معاونش را كه در حال اعتراض به همین مسئله بودند، بازداشت می كند! مدارك آن هم موجود است! كافی است این جمله را در اینترنت سرچ كنید كه: دستگیری نامزد انتخابات ریاست جمهوری در آمریكا. تصاویر و اخبار مربوط به وفور رویت خواهد شد. دیگر چه اهمیتی دارد كه زوج انتخاباتی ایشان، در 19 ژانویه از شركت در انتخابات انصراف می دهد؟ اما از همه این حرفها كه بگذریم، از مسابقه دو كاندیدای شاخص آمریكایی برای به دست آوردن رأی صهیونیست ها و حمایتشان نمی توانیم بگذریم، و اگر مروری بر تاریخ انتخابات در آمریكا داشته باشیم، مشاهده می كنیم كه تمامی افرادی كه به كاخ سفید راه یافته اند، از همین مجرا، یعنی كسب رضایت صهیونیست ها عبور كرده اند! و جالب تر اینكه اهمیت مسائل اقتصادی و حتی سیاست خارجی هم بعد از این مسئله، یعنی رضایت صهیونیست ها قرار می گیرد. با این حساب می شود گفت كه این انتخابات هم مسابقه دیگری بود، در جهت خوش خدمتی به اسرائیلی ها. و بالاخره اینكه با اعلام نهایی شمارش آرا، باراك اوباما با كسب 332 رأی مجمع انتخاباتی به طور رسمی برنده انتخابات ریاست جمهوری این كشور شد. گرچه تحلیل های مختلفی بر انتخاب دو نامزد مطرح این دوره ارائه شده، و بعضی رامنی كه نماینده جمهوری خواهان است را جنگ طلب معرفی كرده و اوباما كه كاندید حزب دموكرات آمریكاست را اهل تحریم و تهدید می خوانند، اما واقعیت ماجرا این است كه هر كسی راهی كاخ سفید شود موظف است سیاست های كلی آمریكا را پیگیری نموده و براساس آن پیش برود، و در حقیقت راهی غیر از آن ندارد. اما فارغ از همه این بحث ها و تحلیل ها، واقعیت اینست كه آمریكا وبه تعبیر حضرت امام خمینی(ره) شیطان بزرگ، به خاطر سیاست های غلط، دخالت های بی جا، دیكتاتورمآبی، جنگ و خونریزی هایی كه در اقصی نقاط جهان به راه انداخته و...، روزبه روز نزد افكار عمومی دنیا منفورتر خواهد شد، و حق و حقیقت عالم را فراخواهد گرفت كه فرمود:
«ان الارض یرثها عبادی الصالحون»
(سوره الانبیاء، آیه 105)

منابع:
پایگاه تحلیلی آمریكا، نگاه نو، شماره 9232
باشگاه خبرنگاران جوان، شماره 2788412
دانشنامه ویكیپدیا، صفحه مجمع انتخاباتی آمریكا
سایت خبری نیمروز، كد 2503
وبسایت خون بها، پست 160

پیوست:
اللهم صلّ علی محمد و آل محمد و عجّل فرجهم

zombie catchers hack
شنبه 5 اسفند 1396 11:24 ب.ظ
این قطعه نوشتار واقعا عالی است
آن را برای بینندگان وب جدید، که مایل به نفع است، کمک می کند
از وبلاگ نویسی
hockeydraktern.mihanblog.com
جمعه 9 تیر 1396 11:46 ب.ظ
It's awesome for me to have a site, which is helpful for my knowledge.

thanks admin
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نویسندگان

صفحات جانبی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :